Поврзи се со нас

Гостивар

Одземени 70-тина дозволи во Гостивар поради возење под дејство на алкохол

Објавено

на

Во изминатите девет месеци од оваа година на подрачјето на Секторот за внатрешнни работи Тетово, во редовни, засилени или локални контроли, а поради управување под дејство на алкохол, времено биле одземени вкупно 348 возачки дозволи, соопшти полицијата. Од нив 277 во тетовско и 71 во гостиварско. На возачите кои возеле под дејство на алкохол во овој период изготвени им се соодветни поднесоци и тие ќе се соочат со парични глоби, кои за овој вид сообраќаен прекршок се движат од 225 до 375 евра во денарска вредност.

Одземањето на возачките дозволи е за период од три месеци до една година.

Во периодот за кој станува збор, исто така, времено биле одземени и вкупно 218 возила (ТЕ-162 и ГВ-56), најмногу поради истечена регистрација повеќе од шест месеци, а нешто помалку поради бучавост. На сопствениците на возилата чија регистрација била истечена, изготвени им се поднесоци со парични глоби од 500 евра, а на  оние кои управувале возила со преголема бучавост поднесоци со парична глоба од 400 евра во денарска противвредност.

Сподели ја веста:

Претседателски избори

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Македонијапред 22 минути

Четврти ден штрајк на приватните специјализанти, осуда за притисоците

ИЗБОРИ 2024пред 1 час

Скратени часови на 23 април и 7 мај во училиштата во кои ќе се гласа на изборите

Гостиварпред 2 часа

Какво културно наследство „крие“ Гостивар – Изложба на фотографии и разгледување на Саат Кулата

Гостиварпред 4 часа

Изгубена или украдена? Со картичка на гостиварец некој си пазарувал во маркет во Тетово

ИЗБОРИ 2024пред 6 часа

Денес почнува кампањата за Парламентарните избори

Здравје и убавинапред 8 часа

Сремуш – одлично средство за чистење на организмот после зимските месеци

Македонијапред 8 часа

Прилагодена брзина и внимателно возење по влажните коловози

Македонијапред 20 часа

Вечерва значително посвежо време, инфо за измерени температури и прогноза за утре

Здравје и убавинапред 20 часа

Дали замрзнатото овошје и зеленчук е исто толку добро како и свежото?

Гостиварпред 4 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена