fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Општина Гостивар ќе поттикнува масовно користење на велосипеди и планира јавен превоз со електрични минибуси

Објавено

на

Гостиварската локална власт ќе спроведува активности за да ги поттикне граѓаните почесто да користат велосипеди, наместо авотомобили. Градоначалникот Арбен Таравари најави дека наесен во таа насока ќе објават тендер за изработка на истражување, Физибилити студија, а планираат со општински пари да набават и велосипеди за бесплатно користење.

„Една од мерките за заштита на животната средина што како општина ги планираме е промовирање и поттикнување на велосипедизмот. Ќе објавиме тендер за Физибилити студија, која треба да покаже како Гостивар да се организира, за што помасовна употреба на велосипедите. Планираме во наредниот период општината да купи одреден број на велосипеди, коишто граѓаните бесплатно ќе можат да ги користат. Сето тоа е со цел да се намали загадувањето на воздухот“, рече градоначалникот во своето обраќање, на настан кој се одржа во Гостивар во рамки на проектот “Акција-интеграција” на невладината Цивил, во чие средиште се зелените иницијативи.

Таравари рече дека во план е и воведување на јавен превоз со минибуси на електрична енергија.

 

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 5 дена

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 3 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се постават ПЛАСТИКОМАТИ – остави пластично шише, земи пари!

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!