Поврзи се со нас

Гостивар

Општина Гостивар: Не се точни тврдењата на Бектеши за штедењето струја

Објавено

на

Општина Гостивар вечерва преку медиумите испратија реакција во која ги оценуваат како неточни и неиздржани тврдењата на министерот за економија Крешник Бектеши за почитување на мерките за заштеда на електрична енергија во министерствата, државните и јавните институции, како и во институциите на локалната самоуправа.

„Општина Гостивар информира дека потрошувачката на електрична енергија за референтните месеци септември 2021 и септември 2022 година, за објектите од администрацијата, јавното осветлување и други објекти кои служат на јавен интерес, е на исто ниво. Значи, воопшто не се точни тврдењата на министерот дека има зголемување и нештедење на струја на ниво од над 90%. Во изминативе месеци се изврши проширување и поставување на јавното осветлување во многу нови населени места во градот и селата, но и покрај проширувањето и новите инвестиции во јавното осветлување, потрошувачката на електрична енергија е на ниво од пред една година. Министерот, очигледно нема потребни информации, бидејќи во уште еден детал на прес-конференцијата на јавноста ѝ сервираше неточни информации. Ги известуваме граѓаните дека државните и локалните институции во РСМ кои се снабдуваат со електрична енергија од снабдувачот во краен случај плаќаат висока цена која има трошок од просечната месечна цена на берзата за струја HUPX + 50%, а не како изјави министерот, просечна месечна цена на енергетската берза HUPX + 20%. Го потсетуваме министерот и Владата дека без разлика што прокламираат и ветуваат, реално и во пракса ништо не почитуваат и не спроведуваат. Истите ветија дека цената за корисниците кои се снабдуваат на пазарот на последна можност ќе се намали на просечна месечна цена на берзата HUPX + 20%, а вистината е дека за месец септември 2022 година клиентите на овој пазар на електрична енергија добија сметки каде просечната месечна цена е од берзата HUPX + 50%. Ова се поткрепени факти, па затоа го повикуваме министерот во иднина да не шири невистини во јавноста“, стои во реакцијата.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Следете нè и на Facebook

Гостиварпред 59 минути

Во црквата „Свети Ахилиј Лариски“ во Требиште почнаа конзерваторски работи

Спортпред 2 часа

КК Гостивар против Чаир 2030 ќе се обиде да се врати на победите

Гостиварпред 2 часа

Во Гостивар се подготвува Акциски план за лицата со посебни потреби, формирана е работната група

Македонијапред 5 часа

Аплицирањето за студентски стипендии завршува во понеделник

Македонијапред 6 часа

ЗНМ избира нов претседател

Македонијапред 9 часа

Магла на Стража

Здравје и убавинапред 9 часа

Можни причини за главоболка наутро

Занимливостипред 21 час

Најстариот ресторан во светот работи речиси 3 века, печката никогаш не се гасне

Гостиварпред 1 ден

Средба на УЈП со жени претприемачки во Гостивар

Гостиварпред 1 ден

Во контроли на превозот на ученици во Гостивар и Тетово откриени 13 прекршоци

Гостиварпред 1 ден

Приведен гостиварец, агресивно се однесувал кон полициски службеници

Гостиварпред 1 ден

Лукаревска во посета на Центарот за аутизам во Гостивар, даночниците донираа опрема

Спортпред 1 ден

СП2022: Познати шест осминафинални двојки, се бараат уште две

Гостиварпред 6 дена

Ниќифорово може да даде уште една потврда дека Македонија е библиска земја

Гостиварпред 1 недела

Приведен 20 годишник на патот Маврови Анови-Дебар, физички се пресметувал со брачен пар

Интервјупред 2 дена

ИНТЕРВЈУ со Митрополитот Тетовско – гостиварски г. Јосиф по повод 10 години епископски чин

Гостиварпред 1 недела

Шествековната црква во Леуново заштитена од ризик, жителите горди и благодарни

Гостиварпред 2 недели

Гостиварци со 3-то место на Младинското екипно првенство во шах

Гостиварпред 1 недела

Секој заслужува радост! Донаторска акција во Гостивар за децата од Дневен центар и ранливи семејства

Гостиварпред 1 недела

Фудбалерите и ФК Гостивар во хумана акција за помош на загрозени семејства

Гостиварпред 2 недели

Пет лица уапсени во Гостивар заради бесправна градба на објект

Спортпред 2 недели

КК Гостивар без проблеми против Струмица за „шест од шест“

Вестипред 2 недели

Турски воздушни напади врз курдски позиции во Сирија и Ирак

Гостиварпред 1 недела

Нова фасада и прозорци во училиштето во Циглана

Гостиварпред 2 дена

Ќе има ли новогодишно украсување на Гостивар?

Гостиварпред 1 недела

Гостиварци фатени со дрога во тетовско Камењане

Гостиварпред 2 недели

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 4 недели

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 1 месец

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 2 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 2 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 2 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 4 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 4 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 4 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 5 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 6 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена