Поврзи се со нас

Гостивар

Општините да спроведат прскање против комарци

Владата на вчерашната седница разгледа и усвои Информација за здравствените проблеми кои можат да бидат предизвикани од комарците како пренесувачи на заразни болести и го прифати акцискиот план за нивно контролирање.

„Владата им препорачува на единиците на локалната самоуправа континуирано и целосно да ги спроведуваат мерките од акцискиот план кои предвидуваат ларвицидна дезинсекција во 6 наврати, терестичката дезинсекција  (на возрасни комарци) која треба да се изврши во 5 (пет) наврати, како и мерката за постојани информирање и едукација на населението во единиците на локалната самоуправа.“, стои во владиното соопштение.

На седницата исто така, беше усвоена и Информација за потребата за набавка на две термални камери, опрема за ЈЗУ Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби, и лична заштитна опрема за Министерството за здравство и останатите институции вклучени во активностите во врска со Корона Вирусот COVID-19.

Сподели:
Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!