Поврзи се со нас

Гостивар

„Rock and Roll“ занимливости и занимливи факти

Слушате рокенрол? Ако вашиот одговор е да, тогаш овој текст со интересни факти за рокенролот ќе биде вистинско уживање за вас. Ќе ве потсетиме дека Rock ‘n’ Roll, скратено од Rock and Roll, честопати само Rock, е музичка насока и глобална субкултура. Рокот за прв пат се појавува во САД во 50-тите години на минатиот век. Настанат е под големо влијание на џезот и пред сè, гитарскиот блуз.

Раниот рокенрол го има споено во себе блузот, буги-вуги, џезот и RnB, а исто така имал и елементи на народна, црковна и кантри музика. Некои сметаат дека рокенролот се заснова на музиката од Фајв Поинтс во Њујорк во текот на средината на 20 век.

За да не должиме понатака, во следните неколку редови, откријте разни интересни работи, т.е интересни факти за рокенролот:

1. “Wild Thing” ја напишал вујкото на Анџелина Џоли, Чип Тејлор.
2. The Eagles кариерата ја започнале како пратечки бенд на Линда Ронстад.
3. Ексел Роуз, некогаш заработувал 8 долари на час, така што пушел цигари во ракмите на експериментите на Универзитетот UCLA.
4. Групата Queen, според Гинисовата книга на рекорди го има најдолготрајниот фан клуб на светот.
5. Првата верзија на песната на Боб Дилан, Like A Rolling Stone била долга шест страници.
6. Композицијата Rock The Casbah на бендот The Clash, напишана е после забраната на рок музика во Иран.
7. Оригиналното име на Pink Floyd е Сигма 6.
8. Песната на Боб Дилан, Rainy Day Women #12 & 35 снимена е од првиот обид.
9. Џон Ленон бил на насловна страница на првиот магазин Rolling Stone, но рекордот го држат The Beatles со повеќе од 30 насловни страни.
10. Џими Хендрикс песната “Little wing” ја направил за само 145 секунди.
11. Џими Пејџ бил во врска со 14-годишна девојка за време на една од турнеите на Led Zeppelin.
12. Ричард Мали еднаш рекол: Блузот имаше незаконско бебе и го дадовме името рокенрол.
13. Албумот на Clash, London Calling, го добил своето име по фразата која BBC ја користеле за време на Втората светска војна, а гласела: Good morning America, this is London Calling.
14. Џими Хендрикс е најплатениот изведувач на Вудсток, заработил 18.000 долари.
15. Албумот на Боб Дилан, Highway 61 Revisited го добил називот по Route 61, автопатот кој поминува низ неговата родна држава Минесота.
16. Единствениот член кој нема брада во ZZ Top e тапанарот Френк Бирд
17. Кога Beatles направиле грешка на снимањето на песната Hey Jude, Пол Мекартни рекол : “Oh fucking hell” во 2:58 минута.
18. Мик Џегер е школуван балетан, посетувал часови со години.
19. Гитаристот на AC/DC Малком Јанг работел во фабрика за производство на женски градници, на машина за шиење.
20. The Doors се првиот бенд кои својот албум го рекламирале на билборд.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА

Дали сте задоволни од понудените мерки на Владата, за справување со економската криза?

Резултати од анкетата

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!