Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Пет намирници за подобро варење и поздрави црева

Објавено

на

Здравото црево може да поддржи некои изненадувачки функции, како што е поддршката на нашето имунолошко здравје и евентуално влијанието на нашето ментално здравје.

Постојат многу фактори кои можат да влијаат на нашето дигестивно и цревно здравје, вклучувајќи ја и нашата генетика.

Кога станува збор за нашата исхрана, одредени избори на храна можат значително да го поддржат нашето здравје на цревата, додека други може да го попречат овој здравствен аспект. Општо земено, исхраната богата со ултра обработена храна, исхраната со малку овошје и зеленчук и вклучувањето на големи количини на алкохол во исхраната може негативно да влијае на здравјето на цревата.

Од друга страна, исхраната богата со извори на протеини од растително потекло, незаситени масти како што се авокадо и маслиново масло и извори на влакна е поврзана со позитивни ефекти врз здравјето на цревата. Ферментираната храна може да му обезбеди на телото пробиотици или корисни бактерии, кои исто така можат да помогнат во поддршката на здравствените цели на цревата.

А овие се петте намирници кои ќе му помогнат на варењето:

Ф’стаци

Ф’стаците се растителен извор на целосен протеин кој содржи 3 грама влакна по порција. Податоците покажуваат дека комбинацијата на влакна и фитохемикалии присутни во ф’стаците може да допре до дел од дебелото црево, што на крајот помага да се модулира составот на микробиотата.

Во една студија која ги спореди ефектите од секојдневната консумација на ф’стаци наспроти бадеми, ф’стаците покажаа поголем ефект од бадемите врз цревната микробиота, зголемувајќи го бројот на потенцијално корисни бактерии кои можат да го поддржат нашето здравје. Комбинацијата на влакна кои го поддржуваат здравјето на цревата со здравите масти и растителните протеини што ги обезбедуваат ф’стаците може да помогне во намалувањето на шеќерот во крвта кај луѓето со дијабетес.

Кефир

Кефирот е ферментиран млечен напиток кој содржи бактерии на млечната киселина, што го прави извор на проголтани микроорганизми кои можат благотворно да го регулираат здравјето на цревата, па дури и да лекуваат или превенираат воспалителни болести на цревата. Овој производ може позитивно да влијае на рамнотежата на цревниот микробиом и да промовира антиинфламаторно.

Суви сливи

Има причина зошто сувите сливи се толку популарни во домовите за стари лица – тие се одлични за варење на храната. Една порција сливи содржи три грама растворливи и нерастворливи влакна, кои можат да помогнат во одржувањето на здравјето на дигестивниот систем. Сувите сливи значително ја зголемуваат тежината и зачестеноста на столицата.

Банана

Како и многу овошја, бананите се извор на растителни влакна, кои се суперхранлива материја која може да помогне во одржувањето на варењето и здравата цревна микробиота преку редовни движења на дебелото црево. Ако сте љубител на малку незрели банани познати како оние со малку зелена кора, знајте дека добивате дополнителна количина на пребиотични влакна кога ќе се одлучите за ова овошје. Пребиотиците делуваат како „гориво“ за пробиотските бактерии, помагајќи во одржувањето на вашата микробиота здрава на важен начин.

Лук

Лукот може да направи многу повеќе отколку да додаде вкус на вашите јадења, тој е и дигестивна храна. Покрај силниот вкус, лукот обезбедува пребиотски компоненти, антибактериски соединенија и сулфурни соединенија кои можат да помогнат во одржувањето на нашето здравје на уникатен начин.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 2 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 4 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена