Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Овес – Се‘ повеќе луѓе го вклучуваат во исхраната, еве зошто треба и вие

Објавено

на

Кога ќе слушнете „здрав појадок“, една храна што ви паѓа на ум е овесна каша. Тоа е балансиран појадок со повеќе здравствени придобивки. Сите знаеме дека овесот е една од најлесните и најкорисните намирници. Не содржи глутен и помага при слабеење, го намалува нивото на шеќер и лесно се вари.

Овесот е богат со влакна, витамини, минерали и антиоксиданси. Неговото ботаничко име е Avena Sativa и се користи како повеќенаменска храна. Ова здраво цело зрно се консумира како овесна каша. Полн е со диетални влакна кои помагаат при слабеење и го задоволуваат апетитот.

Овесот има неколку здравствени придобивки кои влијаат на целокупното здравје. Овесот содржи и авенантрамиди, кои се моќни антиоксиданси и помагаат во намалување на крвниот притисок и нивото на шеќер.

Добар е за варење

Овесот е богат со бета-глукан влакна, кои го поддржуваат дигестивното здравје. Исхраната богата со растителни влакна го поттикнува редовното празнење на цревата и го ублажува запекот – како природен лаксатив кој помага при варење. Бета глуканот е растворливо влакно и лесно се раствора во цревата. Исто така, ја поттикнува цревната средина да создаде добри бактерии во дигестивниот тракт и помага да се намалат дигестивните проблеми.

Овесот е одличен за здравјето на срцето

Богат е со многу моќни антиоксиданси. Исто така е добар извор на полифеноли. Клучните антиоксиданси се авенантрамидите. Познато е дека антиоксидансите го поддржуваат здравјето на срцето и го намалуваат ризикот од многу кардиоваскуларни болести. Тие ги намалуваат слободните радикали и го зголемуваат гасот на азотен оксид, кој помага во проширување на крвните садови. Промовира мазен проток на крв, што го намалува ризикот од срцеви заболувања и го зајакнува срцето. Исто така, помага да се намали ЛДЛ лошиот холестерол.

Добро е за луѓе со дијабетес

Овесот е добар за луѓето со дијабетес тип 2. Го намалува зголеменото ниво на шеќер во крвта. Неговите растворливи влакна бета глукан формираат густ гел во стомакот и ја одложуваат апсорпцијата на гликоза после оброк.

Ова цело зрно има и низок гликемиски индекс и средно гликемиско оптоварување, што доведува до намалена отпорност на инсулин и го одржува нивото на гликоза во крвта.

Помага при слабеење

Сите знаеме дека овесната каша е најдобриот избор за диетална храна. Богат е со растворливи бета глукански влакна кои даваат чувство на ситост што го намалува апетитот. Овесот исто така ве заситува со помалку калории, што доведува до губење на тежината. Исто така, содржи пептиден хормон II, кој промовира нискокалорична потрошувачка и го намалува ризикот од зголемување на телесната тежина.

Придонесува за зајакнување на имунитетот

Овесот е корисен за зајакнување на имунитетот поради присуството на повеќе хранливи материи. Неговите влакна им помагаат на неутрофилите да се борат против разни бактериски и вирусни инфекции.

Го подобрува сонот

Овесот е добар извор на мелатонин и се користи за зголемување на серотонин кој помага да се поттикне сонот и да се подобри квалитетот и времетраењето на сонот.

Добро е за здравјето на кожата

Овесот е добар за кожата бидејќи ја задржува влагата во кожата. Неговите хранливи материи помагаат во лекувањето на акните и го намалуваат вишокот маснотии од кожата. Бидејќи овесот има антиоксидантни и антиинфламаторни својства, помага да се обезбеди здрава и цврста кожа. Добар е и за лекување на акни и делува како природен пилинг. Неговата кора може да се користи како пилинг за отстранување на мртвата кожа и дава сјајна кожа. Помага и во елиминирање на чешањето и другите алергии.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
ИЗБОРИ 2024пред 8 часа

Левица: Билјана Ванковска собра 10.000 потписи за претседателската кандидатура

Здравје и убавинапред 9 часа

Промени во и околу очите кои укажуваат на проблеми со срцето

Македонијапред 10 часа

Во градежништвото најмногу слободни работни места

Македонијапред 12 часа

Извршителите не ја почитуваат одредбата за застареност на долговите

Гостиварпред 13 часа

Бочварски во Гостивар: Граѓаните заслужуваат подобри и модерни патишта кои исто време ќе бидат и во функција на бизнисот

Македонијапред 14 часа

„Ова е неприродна ситуација и сериозен проблем“ – Зибери за состојбата со личните документи

Македонијапред 15 часа

Заврши мерката „гарантирана цена“ – Најавени засилени инспекции, но се бара и совест од трговците

Гостиварпред 16 часа

Очекуваме автопатот од Коридор 8 да биде готов во 2027-ма, изјави Џафери

Гостиварпред 17 часа

Џафери најави средба со жителите на Бањица за нивните барања околу експропријацијата за автопатот

Гостиварпред 2 недели

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 3 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 3 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 4 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 4 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 5 дена

Објавен повик за невработени-По 6.000 евра грант за да си отворат бизнис

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена