fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Пет новозаразени од морбили во Гостивар, вкупната бројка надмина 40

Објавено

на

Во периодот од 10 до 16 мај на подрачјето на Гостивар регистрирани се пет нови случаи на мали сипаници – морбили. Вкупната бројка на заразени се искачи на 41.

Во истиот период, на територијата на целата земја, пријавени се вкупно 134 новозаболени, објави Институтот за јавно здравје. Од нив 48 случаи се од Скопје, 25 од Струга, Куманово (23), Тетово (11), Охрид (8), Велес (6), Гостивар (5), Валандово (5), Прилеп, Дебар и Крива Паланка по еден.

Најголемиот број на нив, или 82 се на возраст над 20 години. Според вакциналниот статус, 94 или околу 70% се невакцинирани, непотполно вакцинирани или со непознат вакцинален статус.

Трендот на пораст на заболени од мали сипаници се задржува. Поради епидемијата, Владата донесе заклучок во прво одделение да се запишуваат само вакцинирани деца, додека за невакцинираните да се примаат пријавите, но да не се врши нивен упис.

Сподели:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

СЛЕДЕТЕ нè на FACEBOOK

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!