Поврзи се со нас

Магазин

Пет типа на луѓе што треба да ги имаме во наша близина

Објавено

на

“Ти си тој со кого што си” е изрека која ја повторува возвишената вистина – дека си тоа што си, благодарение на изборот на луѓето во твојот живот. Оваа изрека ве потсетува на важноста на средината во која се наоѓате и ве поттикнува да се поврзете со оние кои ќе ве поддржат во остварувањето на вашите цели. Со кого сте во текот на животот и кој ви дава поддршка може да биде клучот за подобро разбирање на вашиот личен развој, успех или неуспех.

Треба да погледнете кои се луѓето околу вас. Дали тие ги имаат истите квалитети како вас и дали тие имаат квалитети кои вие лично (не) ги посакувате. Погледнете уште еднаш во вашиот круг на луѓе пред да ги отфрлите оние што ги познавате и да почнете да се движите во насока на стекнување нови пријатели.

Пет типа на луѓе кои треба да ги имаме во нашата средина.

Човек кој е сигурен во себе

Ако некој е сигурен во себе, ве охрабрува и ви дава чувство на сигурност. Тоа се луѓето кои ве туркаат напред кога се чувствувате несигурни и вознемирени. Овие луѓе никогаш не ве оставаат на цедило и знаете дека секогаш можете да сметате на нив.

Позитивен провокатор

Ова е некој кој не се плаши да го каже своето мислење и поради тоа чувствува целосно мир со себе. Тие би можеле да бидат вашата поларна спротивност, што е одлична работа бидејќи ви даваат нови перспективи и ви помагаат да ги видите вашите слепи точки. Нивниот совет понекогаш може да биде непријатно искрен, но знаете дека доаѓа од искреноста на срцето, најдобрите намери и желбата да ве туркаат. Тие не се злонамерни и не ве критикуваат, туку се стремат кон нови погледи и перспективи.

Човек кој ве поттикнува да излезете од зоната на комфорот

Ова е некој кој ќе ве извади од вашата здодевна комфорна зона и ќе ве поттикне да пробувате нови работи. Тоа е оној еден пријател кој е секогаш тука да се придружи кога сакате да направите скок, да пробате нешто различно и да направите нови избори. Со радост и ентузијазам, тие со задоволство ќе го скршат мразот со вас кога ќе им дадете зелено светло дека сакате да излезете од вашата комфорна зона.

Мотиватор

Ова е некој кој веројатно е пред вас. Ова се инспиративни луѓе кои имаат богато и завидно искуство во различни сфери на животот. Тие ви покажуваат со пример што е можно надвор од вообичаеното и стандардно размислување на нашиот ум.

Сигурен човек

Оваа личност е некој со кој ви е убаво, удобно и секогаш можете да бидете целосно свои. Човек кој што никогаш нема да ве осуди и да ви пререче. Човек кој можеда ве насмее и ве потсетува да не го сфаќате животот премногу сериозно. Тие се секогаш тука да ве слушаат. Позитивни се и имаат слободен дух.

Сите овие ликови можеби се луѓе кои веќе ги познавате, но во ред е ако сè уште не сте ги запознале. Можеби ќе биде потребно извесно време да ги пронајдете. Некои од нив не мора ни лично да ги знаете, но можете постојано да учите од нив.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Технологијапред 10 часа

Што би се случило доколку светот остане без интернет?

Македонијапред 11 часа

Кривични за злоупотреба на имиња на познати лекари во реклами за чаеви

Гостиварпред 13 часа

Што прво би направиле ако станат градоначалнички на Гостивар? Одговараат советничките Нешковска и Ќироска

Гостиварпред 15 часа

Приведен маж во ПС Гостивар за напад врз поранешната сопруга

Македонијапред 16 часа

За 30 % поевтин роаминг за македонските граѓани со земјите од ЕУ, од 2028-ма година цените се изедначуваат

Гостиварпред 17 часа

Возило удрило во електричен тротинет, гостиварец тешко повреден

Македонијапред 17 часа

До 6-ти ноември трае Конкурсот за поддршка на проекти од културата за 2024 година

Гостиварпред 18 часа

(Видео) Мечка ноќеска се симна во Жировница-Отстрел ќе нема, одобрени превентивни мерки

Вестипред 20 часа

Дваесетина загинати во автобуска несреќа близу Венеција

Гостиварпред 3 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Почина нобеловецот со гостиварско потекло Ферид Мурад

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 4 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена