Поврзи се со нас

Гостивар

Петрова во Гостивар на средба со сметководители и посета на Управата за имотно правни работи

Објавено

на

Дополнителната заменик министерка за финансии, Елена Петрова денес беше во посета на Гостивар, кадешто оствари средба со сметководители за актуелни прашања и теми поврзани со нивното работење.

Како што изјави Петрова, се разговарало за функционирањето на системите при поднесување на даночните пријави до УЈП, прифаќањето на уверенијата за овластени сметководители, цените на услугите и друго.

„Разговаравме во врска со функционирањето на ИТ системите на УЈП, процедурите, администрацијата, врските и соработката со даночната конрола и другите инспекциски служби. Зборувавме и за други прашања поврзани со состојбите во фелата на сметкодовителите, цените и третманот за нивните услуги, нелојаланата конкуренција, прифаќањето на уверенијата и лиценците на овластените сметководители кога тие настапуваат пред институциите и сл. Од аспект на Министерството за финансии и собирањето на буџетските приходи, може да кажам дека сметководителите се една значајна алка, бидејќи тие треба да обезбедат да имаме правилно разбирање и спроведување на даночните закони, навремено пресметување и точно плаќање на даночните обврски, точно известуање во финаниските извештаи на компаниите и обезбедување на статистички податоци за макроекономссите потреби на државата.“, изјави дополнителната заменик министерка за финансии додавајќи: „Во новата Влада што ќе ја формира ВМРО-ДПМНЕ сметководителите ќе бидат значајна таргет група со којашто ќе постои кооперативност, заедничка соработка со цел да обезбедиме дека во собирањето на даночните приходи и врската меѓу буџетот и стопанството треба да се заснова на ефикасност, а не на бирократија“.

Петрова во рамки на престојот во Гостивар го посети и подрачното одделение на  Управата за имотно правни работи.

Сподели ја веста:

Претседателски избори

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Македонијапред 16 минути

Четврти ден штрајк на приватните специјализанти, осуда за притисоците

ИЗБОРИ 2024пред 1 час

Скратени часови на 23 април и 7 мај во училиштата во кои ќе се гласа на изборите

Гостиварпред 2 часа

Какво културно наследство „крие“ Гостивар – Изложба на фотографии и разгледување на Саат Кулата

Гостиварпред 4 часа

Изгубена или украдена? Со картичка на гостиварец некој си пазарувал во маркет во Тетово

ИЗБОРИ 2024пред 6 часа

Денес почнува кампањата за Парламентарните избори

Здравје и убавинапред 7 часа

Сремуш – одлично средство за чистење на организмот после зимските месеци

Македонијапред 8 часа

Прилагодена брзина и внимателно возење по влажните коловози

Македонијапред 19 часа

Вечерва значително посвежо време, инфо за измерени температури и прогноза за утре

Здравје и убавинапред 20 часа

Дали замрзнатото овошје и зеленчук е исто толку добро како и свежото?

Гостиварпред 4 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена