Поврзи се со нас

Гостивар

Планинари од Гостивар ќе го искачуваат Голем Арарат, највисокиот врв во Турција

Објавено

на

Четворица планинари, членови на Планинарското друштво „Шари“ од Гостивар попладнево тргнаа за Турција, со мисија да го искачат највисокиот врв, Голем Арарат. Снежниот врв, на надморска висина од 5.137 метри, каде моментални температури се -18 степени, е планинарскиот предизвик за гостиварците Ајфер и Керамедин Зендели, Исмет Шурбан и Џевад Нухи. На пат заминаа полни со позитивна енергија, жедни за нови планинарски авантури и подготвени за исполнување на целта.

„По успехот во Килиманџаро и Дамаванд, група од планинарското друштво „Шари“ од Гостивар тргнува за Арарат. Таму денеска испраќаме четворци наши членови. Да даде Господ да успеат во мисијата и да ни се вратат здрави и живи, тоа е најголем успех за  Гостивар. Подготовките траеа скоро три месеци, а се одвиваа на Шара и на Кораб, планинареа во најтешки услови, имаше летни качувања, па на врнежи и на невреме, сето тоа за да имаат силна кондиција затоа што без кондиција не може да се постигне целта“, рече претседателот на друштвото Ќерим Абази, кој заедно со други членови планинари ја испратија групата и им посакаа успех.

Голем Арарат (5.137 метри) во Турција, предизвик за гостиварските планинари Ајфер и Керамедин Зендели, Џевад Нухи и Исмет Шурбан.

Искачувањето на Арарат ќе се одвива во три етапи, а се очекува планинарите да стапнат на врвот на 30 август.

Планината Арарат се наоѓа во областа Источна Анадолија, недалеку од границата со Иран и Ерменија. Врвот е сместен 16 км западно од турско-иранската и 32 км јужно од турско-ерменската граница.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 1 недела

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 3 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 3 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена