Поврзи се со нас

Гостивар

По 40 пациенти дневно на детско одделение во Гостивар – Грипот и вирозите напаѓаат

Објавено

на

  Изминатите две недели значиталено е зголемен бројот на пациенти на детското одделение во гостиварската општа болница „Д-р Ферид Мурад“. Дневно, лекарска помош од педијатар за своите дечиња бараат четириесетина родители. Покачена температура, кашлање, малаксаност, болки во грлото, се најчестите симптоми кои ги пројавуваат децата, кои пак во некои случаи се пропратени со дијареа и повраќање

  Лекарите велат дека во овој период од годината вообичаено владеат вируси на грип, вирози кои доведуваат до респираторни инфекции на горните дишни патишта.

  „Скоро секоја година ова време поради чести промени на температурите во воздухот се појавуваат вирози кои ги зафаќаат сите луѓе, но најчесто малите деца. На детското одделение во Гостивар, за амбулантски прегледи, скоро секој ден има по 40 деца со такви симптоми, особено последните денови. Поголем дел од нив добиваат терапија и лекувањето го продолжуваат дома, а само кај мал дел се јавува потреба за хоспитализација. Грипот и вирозите најмногу ги погодуваат помалите деца, затоа што тие имаат неоформен имунитет и се подложни многу побрзо да се разболуваат. Децата одат во градинка, во училиште, имаат контакти со многу други деца и преку кашлање, кивање, па и преку зборување си ги пренесуваат вирусите. Сепак, вообичаено ваквите вируси траат 5 до 7 дена и поминуваат без последици. Она што треба да се нагласи е советот до родителите, да не им даваат антибиотици на своја рака, туку да се консултираат со матичниот педијатар.“, рече д-р Ферит Муча, педијатар и раководител на детското одделение во болницата во Гостивар.

  Поголемиот дел од децата ги поминуваат вирусите со вообичаена клиничка слика, меѓутоа има и случаи кога пациентите развиваат бронхит или пневмонија. На детското одделение има неколку дечиња со такви компликации, кои според лекарите се во добра општа состојба и реагираат на терапијата.

  Педијатарот Муча вели дека првично родителите треба да ги ублажуваат симптомите со парацетамол, давање на што повеќе течности како чаеви, овошни сокови, зеленчук и овошје. „Условите дома треба да бидат соодветни, значи да ги проветруваат просториите, да ги дезинфицираат, а на децата да им даваат многу течности, овошје, зеленчук за да се ојакне имунитетот кај тие деца.“, вели докторот нагласувајќи дека максимум ваквата состојба може да потрае 5 до 7 дена, по што доколку состојбата не се подобри, се преземаат други мерки.

  „Ако детето повеќе денови има висока температура над 39 степени, отежнато дишење, цијаноза (помодрување) на усните, свиркање на градите, би требало да се хоспитализира.“, рече д-р Муча.

  Со оглед дека има ковид пандемија, а грипот и коронавирусот развиваат слични симптоми, децата кои имаат такви тегоби се тестираат за ковид. Периодов не се потврдени позитивни случаи.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  Анкета

  Дали ги поддржувате предлог мерките за вработените во јавните институции (сертификат за вакцина, ковид-тест или потврда за прележаност)?

  Advertisement
  Advertisement
  Македонијапред 7 часа

  Таравари рече Заев нудел пари на пратеничка, Заев бара извинување или ќе тужи

  Македонијапред 8 часа

  Пријавата за напад е лажна, извести МВР

  Македонијапред 9 часа

  Одлука на Влада: Парична награда за матичните лекари со 70% вакцинирани пациенти

  Македонијапред 10 часа

  МВР постапува по пријава за напад во МНТ во Скопје

  Гостиварпред 12 часа

  Салија, Фејзули, Ливарека-говорници на настан во Гостивар посветен на лицата со попречености

  Македонијапред 13 часа

  Ковид статистика: 460 нови случаи во земјава, седум починати и 543 оздравени пациенти

  Македонијапред 14 часа

  Грозоморен чин: Родители ја продавале малолетната ќерка, таткото и ја силувал

  Гостиварпред 15 часа

  Куче нападнало жена кај болницата во Гостивар

  Вестипред 16 часа

  Србија ги ограничи цените на основните прехранбени производи

  Македонијапред 16 часа

  Укината забраната за сообраќај на камиони на Стража

  Гостиварпред 17 часа

  Гостиварец пријавил дека две лица му го нападнале малолетниот син

  Македонијапред 17 часа

  Засега нема потреба од нови мерки за заштита од новиот сој, состојбата со коронавирусот стабилна

  Гостиварпред 18 часа

  Сообраќајот на патот Дебар-Маврово во прекин, паднало дрво

  Што, како, каде?!пред 1 недела

  -20% попуст на целиот асортиман на FLAIR во Гостивар и Тетово

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварецот Кимет Јусуфи меѓу топ највлијателни светски научници на листата на „Стенфорд“

  Гостиварпред 2 недели

  Мечка нападнала човек во гостиварски Бродец

  Гостиварпред 2 недели

  Павле од Гостивар во македонскиот тим на Светското првенство во гејминг

  Гостиварпред 6 дена

  Ромското знаме да биде во официјална употреба во Гостивар, иницијатива на ДСР

  Вестипред 1 недела

  Страотно-Загинаа 46 македонски државјани во автобуска несреќа во Бугарија

  Гостиварпред 1 недела

  Пронајден починат маж во неговиот дом во Гостивар, имал повреди на главата

  Гостиварпред 2 недели

  Одбележување на 18 Ноември во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Обвинение за дивоградба од 5 ката во Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Обвинителот пукал во воздух за да се спаси, ЈО со детали за случајот во гостиварско Чегране

  Гостиварпред 2 недели

  На хирургија во Гостивар успешно извршена сложена операција на тироидна жлезда

  Спортпред 2 недели

  Македонските „кантерџии“ со Павле од Гостивар во финалето на Светското првенство во е-спорт

  Гостиварпред 1 недела

  Изгореа бараките спроти техничкото училиште во Гостивар

  Локални избори 2021пред 2 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 3 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 6 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 6 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 6 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 7 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 7 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 10 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 11 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!