Поврзи се со нас

Вести

Почина Аки Рахимовски, пејачот на Парни Ваљак

Објавено

на

Пејачот на „Парни ваљак“ Аки Рахимовски почина денеска на 66-годишна возраст. Веста е објавена на официјалната фејсбук страна на групата.

Рахимовски е роден во Ниш во 1955 година, но набрзо потоа неговото семејство се преселува во Скопје, каде тој учи да свири клавир, а подоцна како тинејџер е дел од неколку рок и поп групи. Со групата „Парни ваљак“ сними десетици албуми и одржа низа концерти на просторите на поранешна Југославија.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Ndërroi jetë Aki Rahimovski, këngëtari i Parni Valjak

Објавено

на

Këngëtari i “Parni valjak” Aki Rahimovski ka ndërruar jetë sot në moshën 66-vjeçare. Lajmi është publikuar në faqen zyrtare të grupit në Facebook.

Rahimovski lindi në Nish në vitin 1955, por së shpejti familja e tij u shpërngul në Shkup, ku mësoi të luante piano, dhe më vonë si adoleshent ishte pjesë e disa grupeve rock dhe pop. Me grupin “Parni valjak” regjistroi dhjetëra albume dhe mbajti një sërë koncertesh në ish-Jugosllavi.

Сподели ја веста:

Популарно изминативе 100 дена