Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Почина легендата на југословенскиот фудбал Драгослав Шекуларац

Еден од најголемите југословенски фудбалери на сите времиња Драгослав Шекуларац, почина денеска во Белград на 81 година.

Популарниот „Шеки“ е роден во Штип, 1937 година.

Важеше за еден од најдобрите дриблери на овие простори и во Европа, низ кариерата има настапувано за Црвена Ѕвезда, ОФК Београд, Карслуе, ФК Париз има настапувано дури и во Колумбија за тимовите на Санта Фе и Милионарис. Се селекцијата на СФРЈ има учествувано на две светски првенства и на двата мундијала е избран во најдобариот тим на првенството. Освои сребро на првото ЕП во 1960 година, како и на ОИ 1956.

Во родниот Штип, во негова чест подигнат му е фудбалски споменик.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!