Поврзи се со нас

Гостивар

Модуларната болница во Гостивар привремено ќе се затвори

Објавено

на

Во модуларната болница во Гостивар моментално се хоспитализирани 3 пациенти со ковид, кои најверојатно ќе бидат отпуштени дома неделава, а објектот привремено ќе се затвори. Состојбата со коронавирусот бележи стабилизација и имаме доволно капацитети за болничко лекување и без модуларната болница, соопшти д-р Ратко Наумоски, раководител на инфективното одделение во Гостивар.

„Во модуларната болница моментално има 3 пациенти кои се со полесна клиничка слика, немаат потреба од кислород, се планира до петок да бидат отпуштени и објектот привремено да се затвори. Претходно потешките случаи беа префрлени на интерното и нервното одделение кои функционираат како ковид центри. Се надеваме дека нема да има нови бранови, но доколку се случи модуларната ќе се активира повторно“, рече д-р Наумоски.

На инфективното хоспитализирани се 18 ковид пациенти од кои 7 се на кислородна поддршка, на интерното има 6 пациенти од кои 2 добиваат кислород и на нервното одделение се лекуваат 5 заболени од кои исто така два се на кислородна терапија.

„Хоспитализираните пациенти се на возраст од 50 години нагоре и може да кажам дека и тие што добиваат кислород се во релативно добра општа состојба, имаме само два пациенти во потешка состојба“, рече инфектологот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Гостиварпред 11 часа

На патот Кичево-Гостивар пронајдено ќесе со кокаин кај 36 годишник

Гостиварпред 13 часа

Физички напади во Гостивар – еден пред казино, друг во локал

Македонијапред 16 часа

Армијата одбележува 30 годишен јубилеј

Македонијапред 18 часа

Мицкоски: Ќе ја напуштам политиката ако некој од партијата гласа за промена на Уставот

Гостиварпред 20 часа

Владиката г.Јосиф чиноначалствуваше со света литургија во „Пресвета Богородица“ во Гостивар

Спортпред 21 час

Столе Димитриевски МВП на дуелот со Барселона

Гостиварпред 21 час

Лекарска помош за децата во Гостивар барајте во модуларната болница, педијатрија се реновира

Македонијапред 22 часа

Училишниот прибор поскап за 50%, за прваче во просек потребни до 100 евра

Рецептипред 23 часа

Јапонски колач со само 3 состојки, најмекиот десерт што го полуде светот

Локални избори 2022пред 1 ден

Мевмед Џафери: Неуморно ќе работиме, ќе ја промениме сликата за безидејноста!

Локални избори 2022пред 1 ден

Петровска: Со Медат Куртовски, Маврово и Ростуше ќе продолжи да се развива

Македонијапред 2 дена

УХМР најавува локални поројни врнежи во ноќните часови, времето нестабилно и утре

Македонијапред 2 дена

Мигрант влегол во приколка од гостиварски камион, возачот слушнал звуци па викнал полиција

Што, како, каде?!пред 3 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 2 недели

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 1 недела

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 2 недели

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Македонијапред 7 дена

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 2 недели

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Гостиварпред 2 недели

Чествување на Илинден во Гостивар во духот на традицијата со народни песни и ора

Гостиварпред 2 недели

Усмртен 52 годишен маж при групна тепачка во Гостивар

Локални избори 2022пред 2 недели

Мицкоски во Требиште и Жировница: Да изградиме општина која обезбедува иднина, д-р Мевмет тоа го може

Гостиварпред 6 дена

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Локални избори 2022пред 1 недела

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Gostivari

Spitali modular në Gostivar përkohësisht do të mbyllet

Објавено

на

Në spitalin modular në Gostivar momentalisht janë hospitalizuar 3 pacientë me kovid, të cilët me siguri ditë lëshohen në shtëpi këtë javë, kurse objekti do të mbyllet përkohësisht. Situata me korona virusin shënon stabilizim dhe kemi kapacitete të mjaftueshme për mjekim spitalor edhe pa spitalin modular, njoftoi dr. Ratko Naumoski, udhëheqës i repartit infektiv në Gostivar.

“Në spitalin modular momentalisht ka 3 pacientë të cilët janë më fotografi më të lehtë klinike, nuk kanë nevojë për oksigjen, planifikohet deri të premten të jenë të lëshuar dhe objekti përkohësisht të mbyllet. Raste më të rënda paraprake janë zhvendosur në repartin intern dhe nervor të cilët funksionojnë si kovid qendra. Shpresojmë se nuk do të ketë vala të reja, por nëqoftëse ndodh spitali modular do të aktivizohet përsëri”, tha dr. Naumoski.

Në repartin infektiv janë të hospitalizuar 18 kovid pacientë prej të cilëve 7 janë në mbështetje të oksigjenit, në atë intern ka 6 pacientë prej të cilëve 2 marrin oksigjen dhe në repartin nervor mjekohen 5 të sëmurë prej të cilëve gjithashtu dy janë në terapi oksigjeni.

“Pacientët e hospitalizuar janë në moshë prej 50 vjet e lartë dhe mund të them se edhe ato që marrin oksigjen janë në gjendje të përgjithshme relativisht të mirë, kemi vetëm dy pacientë në gjendje më të rëndë”, tha infektologu.

Популарно изминативе 100 дена