Поврзи се со нас

Гостивар

Почна вакцинирањето против ковид во земјава

Објавено

на

Со вакцинирање на здравствени работници, денес во Македонија отпочна процесот на имунизација против ковид 19.

„Вакцините се безбедни без разлика од кој производител доаѓаат и ова е единствен начин да се справиме со пандемијата, не само ние, туку сите земји.Посакувам успешна имунизација, направивме таква организација да кога ќе почне вакцинацијата да не запре и верувам дека ќе имаме успешен процес.“, рече министерот за здравство, Венко Филипче кој присуствуваше на аплицирањето на првите вакцини.

Во текот на денешниот ден, според најавите планирано е да се вакцинираат 260 здравствени работници. Вакцинацијата се одвива со вакцини од Фајзер, кои земјава ги доби како донација од Србија.

Вакцинирањето на првите две медицински лица се емитуваше во живо на фан страните на фејсбук на министерот и Министерството. На видеото можеше да се забележи дека сестрите кои ја аплицираа вакцината против Covid-19 носат заштитни маски, но не носеа заштитни ракавици.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 4 дена

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Сообраќајна несреќа во Гостивар: Повредени пет лица, оштетени пет возила

Македонијапред 3 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Гостиварпред 4 недели

Букви на кирилица и глаголица и македонското знаме на натписот Гостивар во пресрет на 24 Мај

Гостиварпред 4 недели

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Видео емисиипред 6 дена

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 3 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 3 недели

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена