fbpx
Поврзи се со нас

Култура

Поезијата станува мост на зближување меѓу младите во Гостивар

Објавено

на

Десетина млади гостиварци беа дел од второто поетско читање „Проекции под исто небо“ кое го организира Клубот на млади поети во Гостивар, а се одржа вчеравечер. Интересот за пишаниот збор меѓу помладата генерација расте, што може да се забележи токму на настаните од ваков тип. Учесниците пред публиката се претставија со свои стихови, а во парови читаа и поезија од познати автори.

Освен што развиваат љубов и афинитет кон поезијата, младите од различни националности преку оваа активност се зближуваат, соработуваат и негуваат  мултикултура. Специјален гостин на поетското читање беше поетот Сефер Селими, кој воедно е идеен основач на Младинскиот совет на Гостивар.

„Чест ми е што ме поканија да бидам гостин на поетското читање и со задоволство прифатив. Треба да ги поттикнеме и поддржиме младите поети да продолжат да ја негуваат културата и социјалниот живот во Гостивар преку пишаниот збор. Самото име „Проекции под исто небо“ многу илустративно покажува дека ние ги делиме истите предизвици и проблеми и заеднички треба да се справуваме со нив“, изјави Селими.

Освен читање на стихови, програмата на настанот беше збогатена и со музика.

 

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 4 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 3 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 1 недела

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 2 недели

Водата од градскиот водовод во Гостивар забранета за пиење поради заматеност

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!