Поврзи се со нас

Гостивар

Пофалница и награда за Тамара од Гостивар, како еден од најдобрите дипломци на УКИМ

Објавено

на

На Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ во Скопје, денес беа доделени пофалници и пригодни награди на најдобрите дипломирани студенти за учебните 2018/2019 и 2019/2020 година. Меѓу нив е и гостиварката Тамара Иваноска, првенец на генерација на Фармацевтскиот факултет со просек 9,85 и добитник на стипендија од Фондацијата „Трајче Мукаетов“. Иваноска по дипломирањето се вработи во компанијата Алкалоид.

На денешната свеченост на најдобрите дипломци, УКИМ покрај пофалници им додели златник со ликот на светите Кирил и Методиј. Ректорот на УКИМ, Никола Јанкуловски на свеченото доделување посочи дека наградите ги добија оние студенти кои со својата одлучност за нијанса се издвоија од другите колеги, и станаа први по квалитетот во својата генерација.

-Денеска им оддавам признание и благодарност за нивните извонредни успеси, но и за нивен интерактивен придонес во развојот и надоградувањето на знаењето. Со овој свечен чин им оддавам должно признание на најдобрите студенти на нашиоот Универзитет. Целта на оваа денешна церемонија е скромно да ве наградиме и јавно да ве пофалиме, рече ректорот Јанкуловски.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Кривични за бесправно градење во Гостивар со фалсификување исправи, перење пари, злоупотреба на должност…

Гостиварпред 4 недели

Втора победа за Јулијана Златаноска на Вешта жена во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Наша цел е поправедно општество и еднаквост, порачаа гимназијалците од Гостивар

Гостиварпред 4 недели

„Вешта жена 2023“ во Гостивар во знакот на љубовта!

Гостиварпред 2 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 3 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 6 дена

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена