Поврзи се со нас

Вести

Shoferët t’ju japin përparësi këmbësorëve në kalimet e shënuara, apel nga policia e Gostivarit

Објавено

на

Policia e Gostivarit apelon deri te shoferët të kenë kujdes, detyrimisht t’ju japin përparësi këmbësorëve në kalimet e shënuara dhe të mos e vënë në pyetje sigurinë e tyre. “Në të kundërt do të ballafaqohen me parashtresa adekuate dhe me gjobë e cila për këtë lloj shkelje trafiku  është 250 euro në vlerë monetare denarë, por edhe me masë mbrojtëse marrje të lejes së vozitjes prej tre muajsh deri në një vit.”, thuhet në apelin.

Këmbësorët nga ana tjetër, edhe njëherë rikujtohen që t’i respektojnë rregullat e komunikacionit dhe rregulloret dhe të mos i kalojnë rrugët ku të mbërrijnë, të mos mbesin në rrugë dhe posaçërisht të lëvizin nëpër trotuare ose në anën e djathtë të rrugës, nëqoftëse nuk ekzistojnë trotuare. Gjobat për mosrespektim të këtyre rregullave të komunikacionit dhe obligimet ligjore lëvizin nga 20 deri 50 euro në vlerë monetare denarë.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Следете нè и на Facebook

Занимливостипред 6 часа

Уште еден град во Италија нуди парична помош за населување

Гостиварпред 8 часа

Шествековната црква во Леуново заштитена од ризик, жителите горди и благодарни

Македонијапред 12 часа

Ковачевски: Северна Македонија ќе има парламентарни избори во 2024 година

Македонијапред 13 часа

Запленети 12 килограми екстази со вредност од 200 илјади евра

Спортпред 15 часа

СП2022: Одбележани две години од смртта на Марадона

Македонијапред 16 часа

Новини во платежната сфера од 1 јануари

Македонијапред 17 часа

Конкурс за стипендии за редовни студенти Роми

Занимливостипред 18 часа

Најбараните имиња за бебе во светот за 2022 година

Здравје и убавинапред 1 ден

Ракот на простата најчесто заболување кај мажите, успешно може да се излекува со рано откривање

Гостиварпред 2 дена

Возило удрило во тротинет на улица во Гостивар, девојче е тешко повредено

Македонијапред 2 дена

Нуредини: Ќе овозможиме Попова Шапка да стане реномиран ски-центар како што заслужува

Гостиварпред 2 дена

Приведени двајца гостиварци, противправно сe вселиле во станбен објект

Вестипред 2 дена

Во САД одобрен најскапиот лек во светот, еден третман 3,5 милиони долари

Здравје и убавинапред 2 недели

„Сокче од морковче“… дознајте кои се огромните придобивки

Македонијапред 2 недели

Празник посветен на Светите Козма и Дамјан

Гостиварпред 1 недела

Гостивар ќе има Центар за дијаспора, поддршка за иселениците и очекувања за инвестиции

Гостиварпред 4 дена

Приведен 20 годишник на патот Маврови Анови-Дебар, физички се пресметувал со брачен пар

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода

Гостиварпред 6 дена

Гостиварци со 3-то место на Младинското екипно првенство во шах

Гостиварпред 2 недели

Ева Дејановска од Гостивар првонаградена за поетска творба на Детските Рацинови средби

Гостиварпред 1 недела

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Гостиварпред 2 недели

Основците зад шаховска табла – Општински турнир во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Оглас за 3 вработувања во болницата во Гостивар

Гостиварпред 4 дена

Секој заслужува радост! Донаторска акција во Гостивар за децата од Дневен центар и ранливи семејства

Гостиварпред 1 недела

По триумфот на „Stage“, гостиварецот Анди патува на Светското првенство во танцување

Гостиварпред 2 недели

Ова се најдобрите ученици шахисти на општинскиот турнир во Гостивар

Спортпред 3 недели

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 4 недели

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 1 месец

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 2 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 2 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 3 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 3 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 4 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 5 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 6 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 6 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

Гостивар

Возачите да даваат предност на пешаците на обележани премини, апел од гостиварската полиција

Објавено

на

Гостиварската полиција апелира до возачите да внимаваат, задолжително да им даваат предност на пешаците на обележани премини и да не ја доведуваат во прашање нивната безбедност. „Во спротивно ќе се соочат со соодветни поднесоци и со парична глоба која за овој вид сообраќаен прекршок изнесува 250 евра во денарска противвредност, но и со заштитна мерка-времено одземање на возачките дозволи од три месеци до една година.“, се вели во апелот.

Пешаците пак, уште еднаш се потсетуваат да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и да не ги преминуваат улиците каде ќе стигнат, да не се задржуваат на коловоз и исклучиво да се движат по тротоари или по десната страна на коловозот, доколку не постојат тротоари. Паричните глоби за непочитување на овие сообраќајни правила и законски обврски се движат од 20 до 50 евра во денарска противвредност.

Популарно изминативе 100 дена