Поврзи се со нас

Гостивар

Покрената истрага против 3 лица од Гостивар и едно од Дебар за запленетите 100 килограми марихуана

Објавено

на

  • Shqip

Надлежен јавен обвинител од Основно јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против четири лица, поради постоење на основано сомнение дека сториле кривично дело „Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори” по чл.215 ст.3 од Кривичниот законик.

По повеќемесечна предистражна постапка, на 14 декември во попладневните часови, под раководство на јавен обвинител од Основно јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, од страна на Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал и полициските службеници од ОВР Гостивар беше спроведена координирана полициска акција. Во акцијата е разбиена организирана криминална група и е пресечен канал за меѓународен транспорт и недозволена трговија со дрога. Воедно се запленети околу 100 кг наркотична дрога – марихуана во вкупна вредност од околу 300.000 евра.

„Тројцата гостиварци и едно лице од Дебар, со цел да се стекнат со противправна имотна корист, набавиле наркотична дрога – марихуана и ја сместиле во објект во гостиварско. На 14 декември по претходен договор, ја предале на еден од пријавените, кој за одреден паричен надомест требало да ја транспортира дрогата со товарно возило до Р.Бугарија. Околу 17.15 часот, на патарина „Глумово“ при преглед во товарното возило „ман“ со приколка, со дебарски регистарски ознаки, од страна на полициските службеници биле пронајдени 19 црни вреќи со 189 пакувања марихуана.“, соопшти обвинителството.

Сподели ја веста:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

Advertisement
Гостиварпред 2 недели

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 4 недели

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 1 месец

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 1 месец

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 2 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 2 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 2 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 2 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 2 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 2 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Спортпред 3 месеци

2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

Гостиарскипред 3 месеци

Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

Гостиварпред 3 месеци

Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

Здравје и убавинапред 2 недели

Внимателно во природа, заштитете се од крлежи, оси, стршлени…

Гостиварпред 5 дена

Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

Гостиварпред 2 недели

Угостителските објекти во Гостивар летово со 2 часа плус работно време

Гостиварпред 1 недела

Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

Гостиварпред 1 недела

Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

Културапред 2 недели

Гостиварски театар наскоро со две премиери: Уникатни во земјава и во регионот!

Гостиварпред 1 недела

Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

Гостиварпред 2 недели

Амбасадорот на Кина и Зам.Амбасадорот на Италија уживаа во убавините на НП Маврово

Гостиварпред 2 недели

Тешко повреден работник пренесен во гостиварската болница

Гостиварпред 2 недели

Трибина на СДСМ во Гостивар: Владата се грижи за стандардот на граѓаните, ВМРО одмага наместо да помага

Гостиварпред 1 недела

Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

Гостиварпред 2 недели

Пронајден мртов маж во приватен комплекс во Маврово

Здравје и убавинапред 7 часа

Пет неверојатни докази за тоа дека среќата е најдобар лек, кој ниедна таблета не може да го замени

Македонијапред 8 часа

Мицкоски бара Владата да го објави предлогот на својата веб страница

Македонијапред 9 часа

Ковачевски: Официјални ставови за францускиот предлог откако ќе ги помине сите филтри

Гостиварпред 11 часа

Физички напад во гостиварско Чегране

Македонијапред 13 часа

Повик за изградба и реконструкција на училишта од буџетот на МОН

Гостиварпред 14 часа

Над 350 настани и 14.000 посетители во YCC Гостивар, продолжена соработката со Општината

Македонијапред 14 часа

Нови 163 случаи на коронавирус, од кои 24 реинфекции

Вестипред 15 часа

До Владата стигна предлог од француското претседателство за деблокада на евроинтерграциите

Гостиварпред 15 часа

По кавга за сообраќај во Гостивар поднесени две пријави за напад

Гостиварпред 16 часа

Повисоки плати за вработените во Општина Гостивар и јавните претпријатија

Македонијапред 17 часа

Од денес пријавување кандидати за советници во Општина Тетово

Гостиварпред 19 часа

Приведен 56 годишен гостиварец

Гостиварпред 20 часа

Сенад Асани нов директор на ЈП „Паркинг и зеленило“ во Гостивар

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена