Поврзи се со нас

Вести

Половина од микропластиката во светот доаѓа од ист извор и се таложи во нашата храна

Објавено

на

Микропластиката која ја испуштаат автомобилските гуми во околината може да се насобере во салатата и во останатите билки кои ги јадеме, покажа лабораториска студија, чии автори го свртуваат вниманието на една од заканите кои за околината претставуваат загадување кое го создава собраќајот.

Тоа е повеќе од оправдана причина одговорните лица од автомобилската индустрија да бараат поеколошки пристап во изработката на автомобилските гуми, велат од Центарот за микробиологија и наука за системи во животната средина при Универзитетот на Виена.

Истражувачите откриле дека во лабораториски услови корените од салатата ги апсорбираат адитивите кои се содржани во гумите. Иако резултатите од студијата не биле применливи на терен, укажуваат на потенцијално големиот проблем кој се јавува поради трошење на гумите и нивното влијание на околинатам објавија австриските научници во списанието Environmental Science & Technology.

Половина од микропластиката во светот се создава поради абразијата на автомобилските гуми. Проблемот е во тоа што микропластиката која се емитува во околината при триењето на гумите од тлото може да содржи отровни хемикалии. Адитивите кои го гумите ги ставаат производителите за да добијат одредени својства како издржливост во одреден момент се слеваат во фабриките за прочистување на отровните води. Тоа се случува, на пример, кога врне.

Тие отпадни води потоа често се користат како ѓубриво. Тоа е вообичаена пракса во некои делови од Европа, Блискиот Исток и во Северна Америка. Швајцарија веќе забрани ѓубрење со таква вода. Микропластиката од абразијата на гумите мопже да стигне и до земјоделското земјиште преку ветрот Како што тврдат научниците, еден од адитивите наречен 6PPD се смета дека е виновен за угинувањето на речиси сите лососи во одредени делови од реките на северозападниот дел на САД. Се верува дека микропластиката стигнува таму преку отпадните води кога врне.

Уште не е утврдено во која мера тие материи се токсични за луѓето и за останатите живи организми, поради што австриските научници сакаат да направат нови анализи.

Во соработка со Е наука

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Следете нè и на Facebook

Занимливостипред 7 часа

Трите основни особини на психопатите

Македонијапред 8 часа

Од јануари граѓаните можат да отворат денарска сметка за основни функции

Гостиварпред 11 часа

Со шише го удриле во глава, 18 годишник од Гостивар пријавил напад во локал

Вестипред 17 часа

Ги запознаваме ретките болести: Поточки-Лупски синдром/Potocki-Lupski syndrome

Македонијапред 18 часа

Пазарна во јануари не утврдила прекршувања кај трговците во однос на маржата

Деца Родителипред 18 часа

Родителите понекогаш несвесно создаваат анксиозност кај децата

Гостиварпред 1 ден

Гостиварка нападнала прилепчанка рано наутро во Гостивар

Гостиварпред 1 ден

Гостивар-Поднесени две кривични врзани со семејно насилство

Гостиварпред 1 ден

Панихида за македонскиот визионер Гоце Делчев во Бигорски

Македонијапред 2 дена

На ГП Деве Баир приведени бугарски државјани, се обиделе да нападнат полицаец

Спортпред 2 дена

КК Гостивар денеска на гости кај ТФТ Скопје

Македонијапред 2 дена

Слаби снежни врнежи во Маврово, Попова Шапка, Крива Паланка

Македонијапред 2 дена

ЗНМ: Го осудуваме селективниот пристап на Владата за акредитација на медиуми

Занимливостипред 2 недели

Речениците на Толстој ја откриваат тајната на среќен живот: Најголемите вистини се наједноставни

Македонијапред 1 недела

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Гостиварпред 1 недела

Затруени кучиња ноќеска во Гостивар

Гостиварпред 7 дена

Од петок се отвора сезоната за спортски риболов на Мавровско езеро и Радика

Гостиварпред 2 недели

Загрижувачки состојби! Во Гостивар 130 разводи минатата година

Гостиварпред 2 недели

Маж во ПС Гостивар ја пријавил сопругата за исчезната

Гостиварпред 6 дена

На проституција во Гостивар се оддаваат и малолетнички и мажи

Гостиварпред 4 дена

Нов директор на „Паркинзи и зеленило“ во Гостивар

Што, како, каде?!пред 4 дена

Маркет Garage Акција во сите Ramstore маркети

Гостиварпред 1 недела

Расте бројот на наркозависници во Гостивар, марихуаната и хероинот најкористени наркотици

Гостиварпред 6 дена

Гостиварката Душица Димитриеска, член на Советот на ЈО даде свечена изјава

Здравје и убавинапред 2 недели

Смеса со 3 состојки против кашлица и болно грло

Македонијапред 7 дена

Горивата со повисоки цени од полноќ

Гостиварпред 3 недели

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Гостиварпред 1 месец

Бадникова поворка 2023 во Гостивар-Ангелчињата ги стоплија срцата на христијаните

Гостиварпред 1 месец

ФОТО ВЕСТ: Гостивар последната вечер во оваа година

Гостиварпред 3 месеци

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 3 месеци

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 4 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 4 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 5 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 5 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 6 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 6 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 6 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена