Поврзи се со нас

Македонија

Попис 2021: Просечното семејство за 20 години намалено за половина член

Објавено

на

  Просечното домаќинство во државата во последните 20 години има загубено по половина член и бележи намалување од 3,6 членови во 2002 година, на 3,06 членови во 2021 година.

  Ова е тренд во сите општини освен во Чаир, Шуто Оризари и Чашка во кои има раст и во Сарај, Градско и Пехчево, каде има стагнација.

  Општина со најмалку членови по домаќинство е Македонска Каменица – 2,43, а со најмногу се Арачиново и Желино по – 4,45.

  Сепак, иако Арачиново и Желино во просек имаат најголеми домаќинства, и тие бележат пад во последните 20 години, и тоа Арачиново од 0,66, а Желино за 0,22.

  Дебар и Македонска Каменица се општини кои имаат најголем пад и имаат загубено по околу еден член од семејството и тоа Дебар –  1,28, а Македонска Каменица – 0,90.

  Просечното домаќинство е најголемо во Полошкиот регион и брои 3,48 членови, додека е најмало во Источниот регион со 2,69 членови. Најголемо намалување во бројот на членови по домаќинство има во Југозападниот регион – 1,32 членови, од 4,41 во 2002 на 3,09 во 2021 година.

  Од вкупно 80 општини во над половина просечното домаќинство има меѓу 2,5 и 3 члена, 23 проценти бројат од 3 до 3,5 члена, 15 проценти од 3,5 до 4 члена, 7,5 проценти над 4 члена и 2,5 проценти под 2,5 члена.

  Трендот на намалување е присутен од осамостојувањето досега, кога во 1994 година на првиот попис од независноста просечниот број на членови во едно домаќинство бил 3,85.

  Интересно е дека додека бројот на население по Втората светска војна бележи постојан раст, исто како и вкупната бројка на домаќинства, сепак бројот на членови по домаќинство се намалува. Така, на пописот во 1953 имало вкупно 1 304 514 жители, просечното семејство броело 5,30 членови. Од тогаш па навака, на сите пописи бројот на членови по домаќинства е во пад 1961 – 5,02; 1971 – 4,68; 1981 – 4,38; 1994 – 3,85; 2002 – 3,58 и 2021 – 3,06.

  Според податоците од Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија 2021 – вкупното резидентно население во земјава изнесува 1 836 713 лица. Со ова земјава се вратила на нивото од пред пописот во 1981 година, кога за прв пат на територијата на нашата земја имало над 1,9 милиони жители, бројот на домаќинства изнесувал – 435 372, а просечното семејство броело 4,38 членови. Според густината на население, тогаш имало 74,2 жители на километар квадратен, а на последниот попис во 2021 – 71,43 жители на километар квадратен.

  Најмногу жители имало на пописот во 2002 година, кога сме броеле 2 022 547 луѓе, со густина од 78,65 жители на километар квадратен.

  Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2021 е прв попис на кој се попишуваше и нерезидентното население – 260 606 граѓани, кои во време на пописот престојуваат 12 или повеќе месеци надвор од државата.

  Полошки регион

  Полошкиот регион има 251 552 жители и е втор по број на жители. Иако за 20 години има загубено 17,29 проценти од населението, вкупниот број на домаќинства е зголемен за 4,5 проценти. Просечното домаќинство е намалено за 0,92 члена, од 4,40 во 2002 година, на 3,48 члена во 2021 година. И покрај намалувањето од речиси еден член по домаќинство, ова е регион со најголемо просечно семејство во земјава.

  Најмало просечно домаќинство во регионот има во општина Гостивар – 2,98 и е единствена општина со под 3 члена по домаќинство. Најголемо просечно домаќинство има општина Желино со 4,45 члена, додека над три и пол члена по домаќинство имаат и општините – Боговиње, Брвеница, Врапчиште, Теарце и Тетово.

  Намалување на бројот на членови во домаќинството има во сите девет општини. Најмногу еден и пол член по домаќинство има загубено Гостивар, од 4,48 во 2002 година, на 2,98 члена во 2021 година. Над еден член по домаќинство имаат загубено и општините Врапчиште и Маврово и Ростуше.

  Сподели ја веста:

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 2 часа

  Убавини од глина! Керамичка работилница во Гостивар по трет пат

  Вестипред 3 часа

  ТУК: Државата да овозможи вработување на 5 000 келнери, садопери, рецепционери и собари од Турција

  Македонијапред 3 часа

  Почнува вакцинација со четврта доза против Ковид-19

  Гостиварпред 5 часа

  Контрола во Гостивар: Летале казни за неносење маски во автобуси и такси возила

  Гостиварпред 6 часа

  Гостивар: Извршителка пријавила двајца браќа за закани по живот

  Гостиварпред 7 часа

  Дискусија во Гостивар на тема „Дискриминација во средните училишта“

  Македонијапред 8 часа

  Курбан Бајрам – 9 јули, неработен ден за граѓаните од муслиманска вероисповед

  Македонијапред 8 часа

  МВР: 47 полициски службеници се повредени на вчерашниот протест

  Македонијапред 9 часа

  Зголемен интензитетот на сообраќај, нема подолги задржувања на границите

  Занимливостипред 20 часа

  Некои од најпознатите забранети места на Земјата

  Гостиварпред 22 часа

  Старата џамија во Равен ќе биде целосно обновена до крајот на 2023 година

  Гостиварпред 1 ден

  Гостиварец обвинет за телесна повреда, истепал жена со која бил во љубовна врска

  Гостиварпред 1 ден

  Во Гостивар 4 нови позитивни на корона, активни се 18 случаи

  Гостиварпред 2 недели

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 1 недела

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Спортпред 2 недели

  ФК Арсими од Чегране оствари историски пласман во 2МФЛ

  Гостиварпред 2 недели

  Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Македонијапред 2 недели

  Исплата на јунските пензии од вторник

  Гостиварпред 1 недела

  Познатата стилистка едукатор Јелиз Каја во Гостивар

  Спортпред 2 недели

  ЕХФ го исфрли Вардар од Лигата на шампионите

  Гостиварпред 1 недела

  НСП: Во ек на криза МВР воведува 8 часовни смени, како полицајците да одат на работа од Гостивар до Ростуше?

  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 3 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена