Поврзи се со нас

Спорт

Познати сите учесници на Светското кошаркарско првенство 2023

Објавено

на

Познати се сите 32 земји кои ќе учествуваат на Светското кошаркарско првенство во 2023 година.

Земји учеснички од Европа (12): Грција, Латвија, Финска, Германија, Словенија, Литванија, Франција, Шпанија, Италија, Грузија, Црна Гора, Србија.

Земји учеснички од Америка (7): Канада, САД, Доминиканската Република, Порторико, Бразил, Венецуела, Мексико.

Земји учеснички од Азија (8): Австралија, Кина, Јапонија, Иран, Либан, Нов Зеланд, Филипини, Јордан.

Земји учеснички за Африка (5): Брегот на Слоновата Коска, Ангола, Јужен Судан, Египет, Зелено’ртски Острови

Мундијалот ќе се одржи од 25 август до 10 септември во Јапонија, Индонезија и Филипини. Ждрепката ќе се одржи на 29 април во Манила. 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 недели

Кривични за бесправно градење во Гостивар со фалсификување исправи, перење пари, злоупотреба на должност…

Гостиварпред 2 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Гостиварпред 2 дена

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 2 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 3 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 1 недела

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Гостиварпред 5 дена

Во понеделник дел од Гостивар 5 часа без струја, ќе биде исклучено и училиште

Македонијапред 3 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Популарно изминативе 100 дена