fbpx
Поврзи се со нас

Вести

Православните верници одбележуваат Лазарева сабота

Објавено

на

Според календарот на Македонската православна црква денес е Лазарева Сабота – Лазарица, празник во спомен на Лазаревото воскресение. Обичаите налагаат да се набере цвеќе со кое се закитува домот, дворот, влезните врати. Според традицијата, исто така групи девојчиња со венчиња од цвеќе на главата, шетаат и пеат лазареви песни.

Именден празнуваат: Лазар, Лазарка, Лазо и оние чии имиња што произлегуваат од билки: Лилјана, Калина…

Лазарева сабота е подвижен празник и секогаш се паѓа една недела пред Велгиден, односно на ден пред Цветници.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

анкета:

Дали треба да се воведуваат дигитални учебници во училиштата?

  • Не (78%, 352 Votes)
  • Да (20%, 88 Votes)
  • Не знам (2%, 11 Votes)

Вкупно гласачи: 451

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!