Поврзи се со нас

Вести

За легендарната Веспа: Од возило за воени потреби, до најпознатото „брмчало“ во светот

Објавено

на

  На вчерашниот ден, пред точно 75 години, регистрирана е првата Веспа во Италија. Веројатно, само во Италија е можно возило произведено за воена употреба да прерасне во еден од синонимите за превоз, добар стил и мода.

  Со продадени повеќе од 16 милиони примероци, Веспа заработи легенда и стана синоним за стил, мода и италијански дизајн. Потсетува на убави луѓе на прекрасни места, па затоа одличниот Федерико Фелини во своето ремек-дело „ Ла Долче Вита“ ја возеше ѕвездата на филмот, Анита Екберг.

  Создавањето на Веспа беше инспирирано од мали мотоцикли кои беа фрлани со падобран од сојузниците во северна Италија во Втората светска војна за да служат во борбата против Германците.

  Креатор на Веспа, или најзаслужен за неговото создавање, е Енрико Пјаџо, кој по војната одлучи да дизајнира мотор погоден за движење низ оштетените и демолирани италијански градови. Првиот ваков мотоцикл е регистриран на 23 април 1946 година, а Пјаџо го нарекол Веспа, што на латински значи „оса“.

  Првата јавна презентација на Веспа се одржа во 1946 година на Саемот за дизајн во Милано и предизвика бран на создавање на слични возила ширум светот. Така, Јапонците наскоро започнаа да произведуваат „Fuji rabbit“, а Британците и Германците направија некои верзии на нивната веспа. Сепак, ниту едно од овие возила никогаш не се приближи до популарноста на италијанската убавица.

  Првиот модел започна да се продава со голема брзина, па веднаш се продадоа околу 2.500 примероци, што е многу голема бројка за тоа време. Piaggio веднаш произведе и посилен модел, и Веспа стануваше се повеќе и повеќе популарна во текот на годините, па во 1956 година произведен е милионскиот примерок на Веспа. Четири години подоцна, тој број се удвои, со што Веспа стана светски мото феномен .

  Поради својата популарност и дизајн, не му требаше долго на овој скутер да ги освои насловните страници на разни списанија поврзани со модата и стилот. Но, тоа не беше сè, бидејќи Веспа наскоро беше прифатена и од Холивуд, а најпрво беше промовирана од Грегори Пек и Одри Хепберн во филмот „Одмор во Рим“ . По нив, многу познати личности како Ракел Велч, Хенри Фонда, Антонио Бандерас направија „имиџ“ Веспа на филмското платно.

  Надвор од Италија, Веспа го постигна својот најголем успех во Велика Британија, а уживаше посебна популарност во 1960-тите. И денес Веспа успешно се продава во светот, така што оваа италијанска убавица и по 75 години ќе продолжи да „брмчи“ по улиците низ светот.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement
  Advertisement
  Занимливостипред 25 минути

  Какво значење има копчето „Power“ ?

  Македонијапред 3 часа

  Мал процент од вакцинираните со две дози се заразиле со коронавирус

  Рецептипред 3 часа

  Мусака со сирење, нема промашување со овој рецепт

  Македонијапред 12 часа

  Вакцинација против ковид и во домашни услови, закажување од понеделник

  Гостиварпред 13 часа

  Саботна контрола во Гостивар: „Летаат“ возачи – „летаат“ казни

  Македонијапред 20 часа

  Нови 37 случаи на Ковид-19, оздравени десет пациенти

  Гостиварпред 20 часа

  Приведен дилер од Гостивар

  Гостиварпред 22 часа

  Превентивна акција на полицијата во Гостивар за поголема безбедност на пешаците, велосипедистите, мотоциклистите

  Еден ден со..пред 1 ден

  ЕДЕН ДЕН СО : Трајче Богданоски, професор по физичко и кондиционен тренер

  Здравје и убавинапред 1 ден

  Намирница полна со протеини и одлична за нашето здравје

  Спортпред 2 дена

  Свечено отворени 32. Летни Олимписки Игри

  Гостиварпред 2 дена

  Владиката Јосиф го посети гостиварскиот муфтија Сабахудин еф. Зендели

  Гостиварпред 2 дена

  Бројот на заразени се зголемува, денеска регистрирани 36 случаи, во Гостивар двајца нови

  Што, како, каде?!пред 2 дена

  Нова „неделна акција со супер ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

  Што, како, каде?!пред 1 недела

  МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ: Нова месечна акција со БОНУС поени (16.07.21 – 15.08.21)

  Гостиварпред 1 недела

  Почна официјалниот дел од Галичка свадба 2021, следете го преносот во живо

  Гостиварпред 2 недели

  Приведена жена која извршила кражба во продавница во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Загина велосипедист во несреќа на патот Стража-Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Злато за Марија од Гостивар на Меѓународен натпревар по астрономија и астрофизика

  Гостиварпред 1 недела

  Претреси и апсења на дилери на дрога во Гостивар

  Македонијапред 1 недела

  Изгласан Законот за изградба на автопатите Тетово – Гостивар, Струга – Ќафасан и Прилеп – Битола (ПВТ)

  Гостиварпред 2 недели

  Уапсени три лица во Гостивар поради дрога и кражби

  Спортпред 2 недели

  Бирол Топчиу се врати на клупата на ФК Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Во Гостивар лишена од слобода девојка кај која е најден кокаин

  Гостиварпред 2 недели

  Таравари:Би прифатил кандидатура, но лично немам желба – Бејта:Без мотивација не може да се биде добар градоначалник

  Гостиварпред 2 недели

  Се‘ повеќе граѓани во Гостивар користат електрични тротинети, полицијата потсетува на правилата

  Спортпред 2 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 2 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 2 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 3 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 5 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 6 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 9 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 10 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 10 месеци

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 11 месеци

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Гостиарскипред 1 година

  ГОСТИВАР МОРА ДА ДИШЕ! Протест бр.2 (фотогалерија)

  ФОТО ВЕСТпред 1 година

  Априлијада на Gostivarpress.mk (втор дел)

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!