fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Празничниот викенд за 11 Октомври ќе биде „Викенд без ДДВ“ и ќе важи за домашни производи и ИТ опрема до 500 евра

Објавено

на

„Викенд без ДДВ“ ќе се реализира на 10, 11 и 12 октомври, како дел од 4-тиот пакет антикризни мерки на Владата. Максималниот износ за кој граѓаните ќе може да си го добијат ДДВ-то назад изнесува 30 илјади денари. Повратот на ДДВ ќе важи само при купување на домашни производи или користење домашни услуги и набавка на ИТ опрема.

„Граѓаните ќе можат да купат домашни производи, услуги, компјутери и друга ИТ опрема, а за неколу дена преку апликацијата ‘Мој ДДВ‘ ќе им бидат вратени парите од данокот“, изјави на денешната прес конференција на која го презентираше 4 сет антикризни мерки, премиерот Зоран Заев.

Според прогнозите, со оваа мерка во македонската економија ќе се направи вкупен промет од 170 милиони евра, а максималнио тизнос би достигнал до 250 милиона евра.

Сподели:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

СЛЕДЕТЕ нè на FACEBOOK

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!