Поврзи се со нас

Македонија

Празник Водокрст (Водопост) за православните верници

Објавено

на

Денес, 18-ти јануари, православните верници го слават празникот Водокрст (Водопост, Водокрштение). Празникот е востановен во чест на дамнешните обичаи кога на тој ден биле крштевани луѓето што го примиле христијанството како своја вера. Во Светата Црква се воспева силата и моќта на крстот како најсвет христијански симбол. Традициите налагаат да се врши осветување на водата и се верува дека преку силата на Светиот Дух, водата добива лековита моќ. Верата на овој ден налага строг пост.

Утре, 19-ти јануари се слави Богојавление -Водици.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 недели

Кривични за бесправно градење во Гостивар со фалсификување исправи, перење пари, злоупотреба на должност…

Гостиварпред 2 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 1 ден

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 3 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 1 недела

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Македонијапред 2 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Гостиварпред 4 недели

Гостивар: Со картица од бившата вадел пари од банкомат

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена