Поврзи се со нас

Спорт

Пресметка на колото: КК Гостивар – ТФТ Скопје во Младост од 19 часот

Објавено

на

Викендов се игра 7.коло од Првата македонска кошаркарска лига кое започна вчера со дуелот помеѓу Работнички и ФМП Академија. Во Младост во Гостивар денес од 19 часот ќе се судрат екипите на КК Гостивар и ТФТ Скопје.

Екипата од Тафталиџе влезе оптимистички во новата сезона со амбиции за висок пласман. Во досегашниот дел од првенството имаат 5 победи и 1 пораз, ги совладаа екипите на Кожув, Еуроникел, Куманово, МЗТ 2 и Ангели, единствениот пораз им го нанесе Работнички. ТФТ Скопје е учесник и во БИБЛ лигата каде бележи добри резултати, во последните два меѓународни дуели избраниците на Боро Смилковски ги совладаа екипите на Акедемик Пловдив и Берое од Бугарија.

КК Гостивар во овој дуел влегува по шок-поразот од екипата на Феникс во минатото коло, гостиварци имаа мини серија од 4 победи совладувајќи ги екипите на Куманово, МЗТ2, Работнички и Ангели, ги загубија бодовите против Еуроникел во првото коло и Феникс. Избраниците на тренерот Јончески во последниот дуел покажаа две од крајност во крајност различни претстави, каков жанр имаат подготвено за денес, ќе дознаеме по завршување на дуелот.

Ова ќе биде трет меѓусебен дуел на овие две екипи во Првата лига, двете страни имаат по една победа. Едно е сигурно дека и двата тима играат квалитетна, брза и атрактивна кошарка. „Црно-белите“ Хортон, Костоски, Харис, Маслинко наспроти „бело-сините“ Ворку, Тодоровиќ, Ефремовски, Јанески се сигурен влог за непредвидлива 40 минутна, кошарака пресметка во Младост.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 7 часа

Од утре попладне обилни врнежи со локално невреме и пад на температурата

Гостиварпред 8 часа

Совети за возачите во Гостивар – „Биди одговорен, не заборавај, стави појас”

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2024пред 11 часа

Собрани се 10 000 потписи за Пендаровски

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2024пред 11 часа

Мицкоски: До 12 часот собрани над 15 000 потписи за претседателската кандидатура на Силјановска Давкова

Македонијапред 11 часа

Пад кај претплатниците на кабелска телевизија, сателитската и интернет во пораст

Гостиварпред 14 часа

Судир на три возила на патот Тетово-Гостивар, повредени се повеќе лица

Вестипред 15 часа

Во Калифорнија се‘ повеќе роботски такси без возач

Гостиварпред 16 часа

ПО Галате приведе лице осудено на затвор за продажба на дрога

Здравје и убавинапред 17 часа

„Ултрапреработената“ храна сериозен ризик за здравјето

Гостиварпред 2 недели

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 3 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 3 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 4 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 3 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 4 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 4 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 7 дена

Објавен повик за невработени-По 6.000 евра грант за да си отворат бизнис

Македонијапред 2 недели

Трибина: Патот Кичево – Охрид не се пушта поради косините, зошто во 21. век користиме проекти од 18. век?

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена