fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Притвор за возачот кој се обиде да побегне од полициска контрола во Гостивар

Објавено

на

Возачот кој се обиде да избега со автомобилот од полицаец при контрола во Гостивар доби осумдневен притвор. Настанот стана познат во јавноста откако утрово по социјалните мрежи се споделуваше видео од моментот кога возачот го придвижува автомобилот, а полицискиот служеник трча по него да го запре, во што и успева.

Попладнево судија на претходна постапка од Основниот суд Гостивар на 49-годишникот од гостиварски Балиндол, му определил мерка притвор од 8 дена, поради основано сомнение дека сторил кривично дело” напад на службено лице при вршење работи од областа на безбедноста”, казниво по член 383 став 1 од Кривичниот законик, за кое бил кривично пријавен од Секторот за внатрешни работи Тетово-Одделение за внатрешни работи Гостивар.

„Тој денеска ќе биде спроведен во Казнено-поправната установа Затвор “Скопје” во Скопје за издржување на притворот. Осомничениот вчера (24 април) околу 17 часот и 10 минути, на улица ‘Браќа Ѓиновски” во Гостивар, нападнал полициски службеник додека извршувал службени дејствија од областа на сообраќајот, по што беше лишен од слобода и задржан во Полициската станица Гостивар за расчистување и документирање на случајот.“, соопшти полицијата.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!