Поврзи се со нас

Македонија

Продолжува неизвесноста за невакцинираните околу предлог мерките

Објавено

на

Продолжува неизвесноста за вработените кои се уште не се вакцинирани против Ковид-19. Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) е против барањето за тестирање на невакцинираните работници на свој трошок, а за коморите е неприфатливо претпријатијата да плаќаат за тестирање за оние кои не сакаат да се вакцинираат. Владата, пак, одлука за невакцинираните ќе донесе на наредната седница.

– Законот за работните односи и Законот за безбедност и здравје при работа во ниедна своја одредба не укажуваат на ваквата можност, напротив секое барање и инсистирање на работодавачите во врска со здравствената состојба на работниците изречно во законите е наведено дека е на трошок на работодавачите, велат од ССМ.

Оттаму нагласуваат дека нема да дозволат непочитување на законите и нивно произволно толкување, а со тоа и создавање на целосна правна несигурност на работниците и граѓаните.

Од Сојузот на стопански комори потенцираат дека е целосно неприфатливо товарот за задолжително тестирање за оние кои не сакаат да се вакцинираат со бесплатни вакцини да падне на претпријатијата, зашто, како што посочуваат, тие и така се наоѓаат во лоша финансиска состојба со сериозно намалена ликвидност, бидејќи голем дел од обврската за да се задржат вработените и да се одржи деловната активност во услови на криза е токму на работодавачите. Велат, ако Владата да ја спроведе оваа мерка, тогаш би требало и трошокот да биде на нејзин товар.

–Со најавената задолжителна вакцинација во приватниот сектор се добива впечаток дека проблемот се префрла од Министерството за здравство кон деловните субјекти. Во услови кога не е спроведена целосна вакцинација на медицинскиот персонал, потребна е сериозна кампања на Министерството за здравство преку која ќе се споделат релевантни информации за вакцините и ќе им овозможи на луѓето секој индивидуално да донесе одлука базирана на факти, велат од ССК.

Стопанската комора на Северна Македонија, пак, неодамна предложи сите невакцинирани работници од јавниот и приватниот сектор еднаш неделно да прават тест против Ковид-19, но тоа да бидат брзи евтини тестови што работниците сами ќе ги плаќаат и побара од Владата да ги замрзне цените на брзите тестови.

Владата, пак, на наредната седница ќе одлучува за мерките за невакцинираните што ги предложија Министерството за здравство и Комисијата за заразни болести, со кои се предвидува сите вработени во јавниот сектор да прикажат потврда за најмалку една примена вакцина или да имаат негативен ПЦР тест не постар од 72 часа што ќе биде направен на сопствен трошок. Оние кои го прележале вирусот ќе треба да приложат потврда за прележан Ковид-19, не постар од 45 дена, а доколку не можат да примат вакцина, ќе треба да имаат потврда од лекар специјалист. Покрај тоа, се предлага вакцинацијата да биде задолжителна за сите здравствени работници, а мерките треба да стапат во сила 10 дена откако ќе ги усвои Владата, за граѓаните да имаат време да се вакцинираат и 30 дена за здравствените работници кои се уште не се вакцинирале. Одлуката првично требаше да биде донесена во вторникот, но нејзиното носење беше одложена по автобуската несреќа во Бугарија во која загинаа 45 наши државјани и прогласувањето тридневна жалост во државата.

Синдикатите на средба со ресорниот министер Венко Филипче побараа два платени слободни дена по вакцинацијата, ПЦР тестирањето за оние кои не сакаат да се вакцинираат да биде на трошок на работодавачот, како и да биде продолжен на 15 дена рокот кога ќе почнат да важат мерките, наместо 10 дена како што предлага Комисијата за заразни болести. Нивните барања според најавите треба да бидат разгледани на седница на Владата.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 9 часа

Училиштата на регулиран пазар, струја за јавните здравствени установи преку ЕСМ продажба

Македонијапред 11 часа

Средба Бектеши-г.г.Стефан за кризата со струјата

Гостиварпред 13 часа

Гостивар: Закани, напади и приведувања поради долгови

Гостиварпред 14 часа

Во Гостивар недостигаат 25.156 учебници, МОН доцни, реагира Општина Гостивар

Гостиварпред 15 часа

Ноќеска во Гостивар приведен 33 годишник

Македонијапред 16 часа

Повеќе лекови на позитивната листа, бараат здруженија на пациенти

Гостиварпред 17 часа

Камион паднал во бездна и се запалил на патот Гостивар – Кичево, возачот тешко повреден

Гостиварпред 18 часа

Во Гостивар казнети 4 лица кои управувале електрични тротинети, контролите ќе продолжат

Вестипред 19 часа

Се‘ уште непознато кој ги дупна гасоводите Северен тек 1 и 2

Гостиварпред 19 часа

Нападната жена во гостиварско, две лица лишени од слобода

Македонијапред 19 часа

Левица ја поднесе иницијативата за референдум до ДИК

Вестипред 20 часа

Резултати од референдумот во Украина: 99%, 98%, 93%, 87%

Здравје и убавинапред 20 часа

„Вирус што го убива ракот“: Нова терапија дава ветувачки резултати во раната фаза на тестирањето

Гостиварпред 2 недели

Усмртено младо момче во Гостивар вечерва

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нов Авто сервис во Гостивар „Илија“ – Гарант профи услуги, за безбеден автомобил

Гостиварпред 2 недели

Приведени маж и жена во Присојница заради агресија кон вработен во училиште

Гостиварпред 6 дена

Ограбена џамијата во Присојница

Гостиварпред 1 недела

Голем концерт на Владо Глигоровски во Гостивар за јубилејни 30 години музичка кариера

Гостиварпред 7 дена

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Немаштијата ги тера луѓето на агресија, врие од семејно насилство во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Во недела во Стенче осветување на црквата Св. великомаченица Екатерина

Гостиварпред 6 дена

Инспекции по златарниците во Гостивар, Скопје, Тетово, Кичево – Одземени над 10 кг. злато

Гостиварпред 2 недели

Осветен новиот храм во Стенче: „Дом на молитва, парче небо на земјата“

Гостиварпред 6 дена

Се појави змија во двор на градинка во Гостивар, управата бара од институциите дополнителни проверки и мерки

Спортпред 2 недели

ФК Гостивар и Воска Спорт одиграа без победник, несакан инцидент на трибините

Спортпред 2 недели

Октај Дерелиоглу: Без разлика на сите надворешни фактори, против Воска ќе одиме на победа

Гостиварпред 7 дена

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 недели

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 1 месец

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 1 месец

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 3 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 4 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 4 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 4 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 4 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 5 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 5 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Vazhdon pasiguria për të pavaksinuarit rreth propozim masave

Објавено

на

Vazhdon pasiguria për punonjësit që ende nuk janë vaksinuar kundër Covid-19. Federata e Sindikatave të Maqedonisë (FSM) është kundër kërkesës për testimin e punëtorëve të pavaksinuar me shpenzimet e tyre, kurse për odat është e papranueshme që ndërrmarjet të paguajnë testimin për ata që nuk duan të vaksinohen. Qeveria nga ana tjetër për të pavaksinuarit do të vendosë në seancën e ardhshme.

“Ligji për Marrëdhëniet e Punës dhe Ligji për Sigurinë dhe Shëndetin në Punë nuk parashikojnë një mundësi të tillë në asnjë dispozitë të tyre, përkundrazi çdo kërkesë dhe këmbëngulje e punëdhënësve lidhur me gjendjen shëndetësore të punëtorëve është shprehur rrjedhimisht në ligjet të jetë në kurriz të punëdhënësve”, thanë nga FSM.

Andaj theksojnë se nuk do të lejojnë mosrespektimin e ligjeve dhe interpretimin arbitrar të tyre, duke krijuar kështu pasiguri të plotë juridike për punëtorët dhe qytetarët.

Shoqata e Odës Ekonomike thekson se është krejtësisht e papranueshme që barra e testimit të detyrueshëm për ata që nuk duan të vaksinohen me vaksina falas t’i bjerë kompanive, pasi siç theksojnë ata tashmë janë në gjendje të keqe financiare me likuiditet i reduktuar ndjeshëm, sepse një pjesë e madhe nga përgjegjësia për të mbajtur punonjësit dhe për të mbajtur aktivitetin e biznesit në kohë krize i takon pikërisht punëdhënësve. Ata thonë se nëse Qeveria e zbaton këtë masë, atëherë koston duhet ta përballojë ajo.

– Me vaksinimin e detyrueshëm të paralajmëruar në sektorin privat, të krijohet përshtypja se problemi po kalon nga Ministria e Shëndetësisë tek subjektet zyrtare. Në kushtet kur nuk është kryer vaksinimi i plotë i personelit mjekësor, nevojitet një fushatë serioze e Ministrisë së Shëndetësisë, përmes së cilës do të ndahen informacionet përkatëse për vaksinat dhe do t’u mundësohet qytetarëve që të marrin një vendim individual të bazuar në fakte, thonë nga MCC.

Ndërkohë, Oda Ekonomike e Maqedonisë së Veriut, kohët e fundit sugjeroi që të gjithë punëtorët e pavaksinuar të sektorit publik dhe privat të bëjnë një test javor kundër Kovid-19, por që duhet të jetë një test i shpejtë dhe me kosto të ulët që punëtorët do ta paguajnë vetë, dhe kërkoi prej Qeverisë të ngrijë çmimet e testeve të shpejta.

Qeveria në seancën e rradhës do të vendosë për masat për të pavaksinuarit e propozuar nga Ministria e Shëndetësisë dhe Komisioni për Sëmundje Ngjitëse, të cilat përcaktojnë që të gjithë punonjësit e sektorit publik duhet të konfirmojnë të paktën një vaksinë ose të kenë PCR test negativ, jo më të vjetër se 72 orësh i cili do të bëhet me shpenzimet e tyre. Ata që e kanë kaluar virusin do të duhet të paraqesin një vërtetim për Kovid-19 të kaluar, jo më i vjetër se 45 ditë dhe nëse nuk mund ta marrin vaksinën, duhet të kenë vërtetim nga një mjek specialist. Gjithashtu, propozohet që vaksinimi të jetë i detyrueshëm për të gjithë punonjësit shëndetësorë, kurse masat të hyjnë në fuqi 10 ditë pas miratimit të tyre nga Qeveria, në mënyrë që qytetarët të kenë kohë për t’u vaksinuar dhe 30 ditë për punonjësit shëndetësorë që ende nuk janë vaksinuar. Vendimi fillimisht ishte dashur të merrej të martën, por miratimi i tij u shty pas aksidentit të autobusit në Bullgari ku humbën jetën 45 qytetarë tanë dhe shpalljes së tre ditëve zie në vend.

Sindikatat në takim me ministrin Venko Filipçe kërkuan dy ditë pushimi me pagesë pas vaksinimit, testimi PCR për ata që nuk duan të vaksinohen të jetë në kurriz të punëdhënësit, si dhe të zgjatet deri në 15 ditë afati kur masat do të hyjnë në fuqi, në vend të 10 ditëve të propozuara nga Komisioni për Sëmundjet Ngjitëse. Sipas njoftimeve, kërkesat e tyre duhet të shqyrtohen në seancë të Qeverisë.

Популарно изминативе 100 дена