Поврзи се со нас

Гостивар

Професорите не се откажуваат од бојкотот, Таравари јавно ги повика Царовска и Заев да ги вратат укинатите паралелки

Објавено

на

  Професорите од наставата на турски јазик во гостиварската гимназија остануваат истрајни во намерата да се врати укинатата паралелка во прва година. Не се откажуваме од бојкотот, се додека не се исполни ова барање, децидни се тие. Во турските паралелки не се држат часови во знак на револт од намалувањето на бројот на парелелки во прва година, од 3 на 2. Управата на гимназијата заедно со професори денес беше на средба со градоначалникот Арбен Таравари, од кого добија поддршка за своите барања.

  Одлуката на Министерството за образование за кратење на паралелката, професорите ја коментираат како бизарна.

  „Нашиот став останува ист до крај-Или ќе биде, или ќе биде. Нема „нема да биде“. Се додека не си се отвори класот што ни го зедоа, ќе има бојкот. Оваа одлука за укинување е бизарна. Не може таква одлука да важи само за нас, за гимназијата во Гостивар. Правдата ќе ја бараме и надвор од државата, ако треба. И мислам дека ќе успееме.“, рече Aким Дико, пом. директор во гимназијата Гостивар.

  Во гимназијата се скратени 2 паралелки на албански и една на турски. Одлуката била донесена затоа што има одредени ученици кои не ги исполнувале целосно условите во конкурсот. Градоначалникот рече дека тоа било објаснувањето кое го добил од министерката за образование, но вели дека имаат сознанија за такви примери во други градови, а таму не се крателе паралелки.

  „Сакам да испратам порака до министерката за образование и до премиерот, да ги отворат очите и ако законот треба да важи, нека важи за сите. Имаме сигурни информации дека и во други градови има ученици запишани со помал број поени, исто како што се приликите во Гостивар. Не може во некоја општина да може да се запишуават со помалку поени, а во Гостивар да не може. Инсистираме да не се намалуваат паралелките одеднаш, без оправдување. Не може законот да важи поинаку за Гостивар, поинаку за Гевгелија, Радовиш, Дебар…Кај министерката гледам некаква ригидност, вчера дури и како закана рече дека мора да важат законите, ако сме држава. Па, ако сме држава нека важат законите за сите. Не може во Гостивар да се испраќаат инспекции, да имало кривични против мене и директорот, а во други градови да се затвораат очите за истата работа.“, изјави Таравари.

  Во гостиварската гимназија на настава по турски јазник, од прва до четврта година има 250 ученици и 28 професори.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  Анкета

  Дали ги поддржувате предлог мерките за вработените во јавните институции (сертификат за вакцина, ковид-тест или потврда за прележаност)?

  Advertisement
  Advertisement
  Гостиварпред 6 часа

  Казнети 39 возачи во Гостивар и Тетово за непрописно престигнување

  Гостиварпред 7 часа

  Уапсен 16-годишник во гостиварско кој нападнал врсник

  Македонијапред 10 часа

  333 нови случаи на корона во земјава, Гостивар без новозаболени

  Македонијапред 14 часа

  Османи: Мнозинство има, очекуваме преку разговорите да се зголеми дополнително

  Занимливостипред 16 часа

  (ВИДЕО) Како и зошто пукаат пуканките?

  Вестипред 17 часа

  Почнува божиќниот пост

  Гостиварпред 1 ден

  Тешко повредена жена во несреќа во Гостивар

  Гостиварпред 1 ден

  Гостијарци за незаборав – Нова книга на професорот Милош Смиљаноски

  Гостиварпред 1 ден

  БМВ удрило и повредило малолетник во Гостивар

  Македонијапред 1 ден

  Пари за матичните лекари ако над 70% од нивните пациенти се вакцинираат, можна нова мерка

  Македонијапред 1 ден

  Двајца од повредените во несреќата во Бугарија хоспитализирани на Пластична хирургија во Скопје

  Гостиварпред 2 дена

  Повреден гостиварец, излетал од патот со „хјундаи“

  Рецептипред 2 дена

  Полнети суви пиперки, вкус што ќе ве освои

  Што, како, каде?!пред 7 дена

  -20% попуст на целиот асортиман на FLAIR во Гостивар и Тетово

  Македонијапред 2 недели

  Од денес задолжително поседување зимска опрема во возилата

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварецот Кимет Јусуфи меѓу топ највлијателни светски научници на листата на „Стенфорд“

  Гостиварпред 2 недели

  Секој збор е мал за голем човек како д-р Трајче, прв Меморијален турнир во негова чест

  Гостиварпред 2 недели

  Мечка нападнала човек во гостиварски Бродец

  Гостиварпред 2 недели

  Советот на Гостивар не избра претседател и на втората седница

  Гостиварпред 2 недели

  Општина Гостивар има долг од 5,5 милиони евра, а побарува 6 милиони

  Гостиварпред 2 недели

  Павле од Гостивар во македонскиот тим на Светското првенство во гејминг

  Вестипред 6 дена

  Страотно-Загинаа 46 македонски државјани во автобуска несреќа во Бугарија

  Гостиварпред 1 недела

  Пронајден починат маж во неговиот дом во Гостивар, имал повреди на главата

  Гостиварпред 1 недела

  Одбележување на 18 Ноември во Гостивар

  Гостиварпред 4 дена

  Ромското знаме да биде во официјална употреба во Гостивар, иницијатива на ДСР

  Гостиварпред 1 недела

  Обвинение за дивоградба од 5 ката во Гостивар

  Локални избори 2021пред 2 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 3 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 6 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 6 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 6 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 7 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 7 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 10 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 10 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!