Поврзи се со нас

Гостивар

Промовирана книгата на гостиварецот Метин Мехмеди посветена на лицата со посебни потреби

Објавено

на

„Посебен свет“ е насловот на книгата на гостиварскиот автор Метин Мехмеди, која викендов беше промовирана во просториите на меѓународниот универзитет „Визион“. Авторот вели дека мотивот да се напише книгата била да се стави на хартија она што луѓето со посебни потреби го доживуваат во секојдневниот живот, со оглед дека и тој, како лице со оштетен вид, припаѓа на таков свет.

„Оваа книга ја напишав и ја посветувам на лица со посебни потреби. Всушност, книгата почнав да ја пишувам за време на пандемијата со коронавирус, кога секоја тешкотија беше многу поголема, отколку вообичано. Нема да откривам повеќе, останува читателите да ги увидат предизвиците и проблемите со кои се соочуваме во секојдневниот живот, но и силата што не‘ карактеризира во совладувањето на секоја тешкотија. Посебна благодарност до градоначалникот на општина Гостивар кој се согласи да ја поддржи книгата до универзитетот Визион, кадешто ги завршив студиите, како и до Бесим Латифи кој ја спонзорираше дел од книгата. Им благодарам на моите родители кои ми помогнаа да ја напишам книгата и да го остварам мојот сон“, рече писателот.

На настанот во знак на почит на авторот беа и претставниците на општина Гостивар, Аслиан Снопче и Фетије Хајрули, како и општинскиот советник Џеват Фејзули – активист за заштита на правата на лицата со попреченост.

„Задоволсто е и за нас како град што имаме ваков амбизиозен дечко, толку работник и што универзитетот Висион да го има како студент и сите ние како граѓани ја имаме таа среќа Метин да го имаме еден одличен студент и еден дечко со големи амбции кој денес ја промовира неговата прва книга што јас како претставник на општината ветувам дека ова книга ке го има и во школските библиотеки каде што Метин ке биде модел на иднината и на младите”

Пред присутните поздравен говор имаше ректорот на Универзитетот „Визион“, Фадил Хоџа. Тој рече дека задоволството е двојно што нивниот поранешен студент денеска се враќа на универзитетот, овојпат за да ја промовира својата прва книга. Тој рече дека ова го смета за успех на универзитетот:

„Метин Мехмеди, кој беше наш студент 4 години, тука се стекна со знаење, тука израсна и конечно успеа да објави книга. Затоа, секое достигнување на нашите ученици е и наше достигнување. книгата се вика Посебни светови, бидејќи и текстот е посебен. Иако учествувавме на многу промоции на книги надвор од нашиот универзитет, денес за прв пат промовираме книга на нашиот универзитет.“, изјави ректорот на меѓународниот универзитет Визипон, Фадил Хоџа.

Со охрабрувачки зборови за својот ученик зборуваше и професорката Хава Шабани

„Задоволство е што сме тука, затоа што потекнуваме од исто село и се познаваме долго време. Запознаена сум со книгата што почна да ја пишува уште кога беше студент и многу сум среќен што денес ја даде ми можност да бидам во промоција на еден. Сакам да истакнам дека се чувствувам многу горда. Она што сакам да го напоменам е дека тоа е гордост за мене како професор, за универзитетот и за моето семејство, за селото Бањица и за нашето општество. Ви предлагам сите да ја прочитате оваа книга бидејќи може да ви послужи да го запознаете светот на текстот и другите како него, но ќе ви послужи и како мотив секогаш кога ќе кажете дека не можете да успеете во нешто“, рече меѓу другото, Шабани.

На промоцијата младиот гостиварец доби многу жеблби да биде успешен и во книжавноста и воопшто во животот.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 2 часа

Врнежи од дожд утре и во петок

Гостиварпред 4 часа

Го соблекле, му го пребарувале возилото и заминале…несекојдневен случај во гостиварско

Гостиварпред 5 часа

Gostivarpress.mk домаќин на ученици-млади новинари од ООУ „М.К.Ататурк“

Гостиварпред 6 часа

Гостиварец задржан во полиција по пријава за напад врз сопругата

Македонијапред 7 часа

Уставен го укина делот „националност“ во Законот за матична евиденција

Вестипред 8 часа

Шојгу: Во „специјалната воена операција“ загинаа над 444.000 украински војници

Гостиварпред 9 часа

Демнат крадци! СВР Тетово советува: Заклучувајте ги автомобилите и не оставајте вредни предмети на седиштата

Македонијапред 10 часа

Од понеделник исплата на субвенциониран студентски оброк на неделно ниво

Здравје и убавинапред 10 часа

Зошто е корисно редовно да се консумира киселото млеко?

Гостиварпред 1 недела

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 3 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 3 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена