Поврзи се со нас

Гостивар

Првата група медицинари од Гостивар ќе прими антиковид вакцина во четврток

Објавено

на

Четириесетина здравствени работници од општата болница „Д-р Ферид Мурад“ во Гостивар ќе бидат првите од персоналот коишто ќе примат вакцина против коронавирус. Се работи за лекари, медицински сестри, техничари и лаборанти од инфективното одделението, лабараторијата и рентген одделот. Тие ќе се вакцинираат во четврток (25 февруари) на вакцинален пункт во Скопје.

„Во првата група ќе бидат вакцинирани колегите кои актуелно се вклучени директно во третманот на ковид болни. Тоа е бројка од околу 40 вработени во болницата, сите тие ќе бидат вакцинирани во модуларната болница во ковид центарот во Скопје. Што се однесува до останатиот персонал, ние направивме листи и ги доставивме до Министерството за здравство. 417 здравствени работници од персоналот изразија желба за вакцинирање и како што ќе оди последователно снабдувањео со вакцини во нашата држава, така ќе се вакцинираат. Тоа ќе се одвива во новата модуларна болница, има посебен простор, назначени се екипи и подготвен е протокол. Се надевам дека до крајот на неделата модуларната болница и официјално ќе биде пуштена во употреба, така што ние целосно сме подготвени за тој процес.“, изјави директорот на болницата Јакуп Јакупи. Имунизацијата против коронавирус во Македонија започна пред една недела, со вакцини донација од соседна Србија. За сега се вакцинира само здравствен персонал. Министерството најави дека до крајот на неделава се очекуваат и останатите количини на вакцини од Србија, како и 200 илјади кинески вакцини.

 

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 2 недели

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 2 недели

Филмско разбојништво во атар на Чегране, украдени над 500 кг. марихуана од фабрика за канабис

Гостиварпред 2 недели

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 4 недели

Во еден по полноќ во Гостивар приведена девојка оти нарушила ред и мир

Гостиварпред 2 недели

Лишен од слобода 51-годишен гостиварец поради физички напад врз неговата вонбрачна партнерка

Гостиварпред 4 недели

Тамара Грујеска во пресрет на Јуниорски Евросонг: Со нетрпение го чекам настапот во Ница, ќе дадам максимум од себе

Гостиварпред 4 дена

Изменет режим на сообраќај на патот Тетово-Гостивар, ќе трае 6 месеци

Гостиварпред 1 недела

Семејна драма во гостиварско: Родителите се расправале, па синот го повредил таткото со нож

Спортпред 2 часа

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 5 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 6 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена