fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Први случаи на заразени со грип во Гостивар сезонава

Објавено

на

Во гостиварскиот регион регистрирани се првите заразени пациенти со грип оваа сезона. Според податоците во извештајот на Институтот за јавно здравје, во периодот од 19 до 25 октомври пријавени се два случаи на грип од Гостивар.

Во истиот период, вкупно во земјава се евидентираат 30 заболени од кои најголемиот дел, односно 23 се од Дебар. Во однос на возрасната дистрибуција, најмногу, дури 14 лица се деца, од возрасната група од 0-4 години.

Во сезоната 2020/2021 вкупниот број на заболени од грип во Македонија изнесува 74, што е 17 повеќе во споредба со истиот период минатата година кога биле регистрирани 57 заболени лица, се наведува во извештајот на ИЈЗ.

На ниво на Европа се проценува дека активноста на вирусот на грип е на меѓусезонско ниво.

„Пандемијата (КОВИД-19) има негативно влијание врз здравствениот систем и капацитетите за тестирање на земјите во регионот што (намалено пријавување на епидемиолошки и вирусолошки податоци за грип). Затоа, презентираните податоци мора да се толкуваат со претпазливост.“, пишува во извештајот за грип.

Вакцинацијата против вирусот на грип во Македонија се уште не е започната.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ ТРЕБА ДА СЕ ЛЕГАЛИЗИРА МАРИХУАНАТА ВО ЗЕМЈАВА?

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!