Поврзи се со нас

Вести

Расте цената на нафтата на светските берзи

Објавено

на

Цените на нафтата на светските берзи пораснаа поради наглото намалување на производството на ОПЕК и пад на залихите во Соединетите Американски Држави (САД).

Според последните податоци објавени на веб-страницата OilPrice.com, цената на нафтата од типот брент порасна на 85,12 долари за барел. Тексашката сурова нафта WTI се тргува за 80,70 долари.

Цените на нафтата беа зголемени оваа недела со најавата на Организацијата на земјите извознички на нафта и нејзините сојузници (ОПЕК+), вклучително и Русија, дека ќе го намалат производството за дополнителни 1,66 милиони барели дневно од мај до крајот на годината. со цел да се стабилизира пазарот, јавува агенцијата Мина, повикувајќи се на SEEbiz.

Трговците беа охрабрени и од извештајот на американското Министерство за енергетика, кој покажа дека залихите на нафта во САД минатата недела паднале за 3,7 милиони барели, а намалени се и залихите на бензин и други деривати, што укажува на зајакнување на побарувачката.

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 4 часа

Свеченост за 24 Мај во Гостивар: Почит кон нашето културно и духовно богатство

Парламентарни избори 2024пред 8 часа

ДИК ги додели уверенијата за пратенички мандати

Македонијапред 10 часа

Јадење, пиење, облека, сметки…Мајските трошоци за семејство 60.090 денари

Македонијапред 10 часа

Велковски: Околу 9000 социјални семејства оштетени за 120 евра годишно

Македонијапред 11 часа

Метео предупредување за невреме

Гостиварпред 11 часа

Два случаи на семејно насилство вчера на подрачје на Гостивар

Македонијапред 14 часа

Македонија дел од кампања на Амбер Алерт Европа-Како да се постапи при исчезнување на дете

Гостиварпред 15 часа

Света архијерејска Литургија во бигорскиот скит во Битуше посветен на браќата Кирил и Методиј

Парламентарни избори 2024пред 16 часа

Гласаат болни, немоќни и затвореници пред утрешното прегласување за парламентарните избори во 7 избирачки места

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 5 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 5 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена