Поврзи се со нас

Гостивар

Реактивирање на зонскиот паркинг во Гостивар наскоро, се поставуваат табли со новите цени

Објавено

на

Зонското паркирање во Гостивар повторно ќе биде ставено во функција наредниот период, најавуваат од градското јавно претпријатие за Паркинзи и зеленило. Граѓаните ќе ги користат предвидените паркинг места по покачени цени, согласно одлуката донесена на Совет на крајот на март годинава.

„Паркингот повторно ќе функционира на истиот принцип како и претходно. Советот на општината усвои покачување на цените, тоа е случај и во другите градови, не само во Гостивар. Ќе се активираат и блокаторите. Значи, кој нема да плати за паркинг, ќе се постават блокатори на возилото.“, вели директорот на претпријатието, Џелал Луши, додавајќи дека со ставање ред во паркирањето ќе се растовари сообраќајниот метеж.

Според најавите зонскиот паркинг ќе се реактивира следната недела, со три дена тест период, кој ќе биде искористен за адаптирање на системот и информирање на граѓаните. Изминатите денови, веќе се поставуваат табли со новите цени на зонското паркирање во Гостивар. Во првата зона (централното градско подрачје) еден час зонски паркинг од 25 денари поскапува на 40 денари. Во втората зона (периферно подрачје) цената се покачува на 30 денари за час.

Според одлуката на Советот, освен зонското паркирање, се зголемува и цената на пајак службата, од 1.600 денари на 2.000 денари. Доколку возачот го оставил возилото на место предвидено за лица со попреченост, пајак службата ќе ја плати 3.000 денари.

Јавното претпријатие за Паркинзи и зеленило во Гостивар менаџира со вкупно 850 паркинг места.

 

 

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 4 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена