Поврзи се со нас

Гостивар

Поскапуваат зонскиот паркинг и пајак службата во Гостивар

Објавено

на

Зонското паркирање ќе ги чини поскапо возачите во Гостивар. Одлуката за зголемување на цената беше донесена на денешната седница на Советот на општината, по предлог на Управниот одбор на претпријатието „Градски паркинг и зеленило“ за измени и дополнување на ценовникот. Во првата зона (централното градско подрачје) еден час зонски паркинг од 25 денари поскапува на 40 денари. Во втората зона (периферно подрачје) цената се покачува на 30 денари за час.

 

„Досегашните 25 денари за паркирање се доста ниска цена, ако се земе предвид дека кога ги покриваме трошоците, за претпријатието од таа сума остануваат 12-13 денари. Зонското паркирање е поскапо и во другите градови, Тетово, Скопје…“, рече директорот на претпријатието Џелал Луши.

Од советничката група на ДУИ истакнаа дека не може како оправдување за поскапување да се прават споредби со други градови и дека покачувањето би било логично само доколку градот понуди и подобри услови за возачите и алтернативен паркинг. За оваа точка, дел од советниците на ДУИ гласаа против, а дел без воздржани.

Ема Нешковска од СДСМ посочи дека поради неправилното паркирање се создава сообраќаен хаос низ градот, нема простор за слободно движење на пешаците, нема услови за велосипедистите и побара да се обезбедат дополнителни паркинг зони. За поскапувањето на паркингот, советниците од СДСМ гласаа воздржано.

Одлуката беше донесена со 17 гласа ЗА.

Освен зонското паркирање, се зголемува и цената на пајак службата, од 1.600 денари на 2.000 денари. Доколку возачот го оставил возилото на место предвидено за лица со попреченост, пајак службата ќе ја плати 3.000 денари.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена