Поврзи се со нас

Гостивар

Поскапуваат зонскиот паркинг и пајак службата во Гостивар

Објавено

на

Зонското паркирање ќе ги чини поскапо возачите во Гостивар. Одлуката за зголемување на цената беше донесена на денешната седница на Советот на општината, по предлог на Управниот одбор на претпријатието „Градски паркинг и зеленило“ за измени и дополнување на ценовникот. Во првата зона (централното градско подрачје) еден час зонски паркинг од 25 денари поскапува на 40 денари. Во втората зона (периферно подрачје) цената се покачува на 30 денари за час.

 

„Досегашните 25 денари за паркирање се доста ниска цена, ако се земе предвид дека кога ги покриваме трошоците, за претпријатието од таа сума остануваат 12-13 денари. Зонското паркирање е поскапо и во другите градови, Тетово, Скопје…“, рече директорот на претпријатието Џелал Луши.

Од советничката група на ДУИ истакнаа дека не може како оправдување за поскапување да се прават споредби со други градови и дека покачувањето би било логично само доколку градот понуди и подобри услови за возачите и алтернативен паркинг. За оваа точка, дел од советниците на ДУИ гласаа против, а дел без воздржани.

Ема Нешковска од СДСМ посочи дека поради неправилното паркирање се создава сообраќаен хаос низ градот, нема простор за слободно движење на пешаците, нема услови за велосипедистите и побара да се обезбедат дополнителни паркинг зони. За поскапувањето на паркингот, советниците од СДСМ гласаа воздржано.

Одлуката беше донесена со 17 гласа ЗА.

Освен зонското паркирање, се зголемува и цената на пајак службата, од 1.600 денари на 2.000 денари. Доколку возачот го оставил возилото на место предвидено за лица со попреченост, пајак службата ќе ја плати 3.000 денари.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 2 недели

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Македонијапред 4 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Видео емисиипред 2 недели

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 2 недели

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Гостиварпред 4 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 2 недели

Автомобил излетал од патот Гостивар – c.Беловиште и паднал во Лакавичка река

Рецептипред 4 недели

Домашен сок од цреша по рецепт на нашите баби

Гостиварпред 4 недели

Во пресрет на доаѓањето на печалбарите подготовки и мерки за ред во сообраќајот

Гостиварпред 3 недели

Неуморен автор! Гостиварецот Кипроски промовира уникатна и ретка монографија

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 6 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 7 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 10 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 11 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена