Поврзи се со нас

Гостивар

Реновирани училници во училиштето во Долна Бањица, следуваат и други проекти

Објавено

на

На пригодна скромна свеченост, денес во подрачното училиште „Мустафа Ќемал Ататурк“ во гостиварска Долна Бањица беа промовирани зафатите преземени за подобрување на условите за настава. Хуманитарната организација Дава реновираше 16 училници, како и ходниците во објектот.

„Тоа беше барање и потреба на учениците и наставниците и ние го исполнивме. Им посакувам секогаш да ги служи здравјето и да имаат успех во натамошниот образовен процес. Им благодарам од срце на оние кои ги дадоа потребните материјали за реновирањето по минимална цена, на сите кои се потрудија на било кој начин да ги усреќат дечињата“, рече претседателот на Дава, Муса Хусеин.

Директорот на училиштето „Мустафа Ќемал Ататурк“, Нури Мазлам изрази голема благодарност за уредувањето на училниицте. „За овој придонес упатувам бескрајна благодарност до организацијата и претседателот Хусеин. Добрите услови во едно училиште се елементарни за добар образовен развој за нашите деца. Ќе следуваат и дуги проекти, имаме потреба од спортска сала и се разгледуваат можности и за тоа да се реализира“, рече директорот.

На настанот присуствуваа и претставници од општината.

„Во име на Општина Гостивар и градоначалникот им се заблагодарувам на Дава за овој гест. Се надевам дека ќе има во иднина и други такви иницијативи, заедно со општината да направиме што подобри услови за учениците во нашата општина.“, рече претседателот на Советот, Ваљбон Лимани.

Раководителката на Секторот за образование, Аслијан Снопче го истакна значењето на активностите на организацијата: „Дава секогаш излегува во пресрет, ова е само една помош од нив, вреди да се спомене дека редовно обезбедуваат храна и подмируваат други потреби за социјално загрозените граѓани. Таква хуманост и помош е навистина добредојдена и ние сме за тоа благодарни“ .

Директорот на донаторите и претставниците од општината им врачи благодарници.

 

 

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

сите дневни вести на Телеграм:

Гостиварпред 3 недели

Гостиварецот Гоце Димовски нов директор на Дирекцијата за ТИРЗ

Гостиварпред 4 недели

Дорис Димовска, млада музичка надеж од Гостивар подготвена да ја освојува сцената

Македонијапред 1 недела

Денес се слави Петровден

Гостиварпред 1 недела

Викендов 61 издание на Галичка свадба

Регионпред 4 недели

Во Црна Гора се отвора првата плажа за жени со хиџаб

Гостиварпред 3 недели

Трагедија во Маврови Анови: Починал малолетник откако врз него паднал бојлер

Гостиварпред 3 недели

Повеќе здравствени установи со нови в.д. директори, Танер Хасан на чело на Клиниката за ендокринологија

Гостиварпред 3 недели

Разрешен директорот на болницата во Гостивар, кој ќе биде назначен за в.д.?

Македонијапред 3 недели

МојДДВ продолжува со примена, за Граѓанскaта обврзница ќе треба да се врати довербата во системот-рече Димитриеска-Кочоска

Гостиварпред 4 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 4 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 6 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 7 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 8 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 8 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 11 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 11 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 12 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Огласи за работа:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена