Поврзи се со нас

Вести

РФ: Во Украина пронајдени лаборатории за производство на воено-биолошко оружје

Објавено

на

Шефот на руските трупи за нуклеарна, биолошка и хемиска заштита, генерал-мајор Игор Кирилов, соопшти дека наводно со руската интервенција во Украина пронајдени се 30 лаборатории за производство на воено-биолошко оружје во Лавов, Харков и Полтава.

„Анализата покажа дека примероци од чума, антракс и бруцелоза се пронајдени во биолошката лабораторија во Лавов, а причините за дифтерија, салмонела и дизентерија во лабораториите во Харков и Полтава“, рече Кирилов.

Началникот на руските трупи за нуклеарна, биолошка и хемиска заштита, генерал-мајор Игор Кирилов      фото: Михаил Почуев

Според него, само во Лавов се уништени 232 контејнери со патогенот лептоспироза, 30 со туларемија, 10 со бруцелоза и пет со чума, што е вкупно повеќе од 320 контејнери. 

„Овој список и големата количина на биопатогени се јасен доказ дека таму се случувале воено-биолошки експерименти“, нагласи тој.

Русија во неделата дојде до документи со кои се укажува дека во Украина се експериментирало со биолошко оружје.

Кирилов низ примери потсети дека Руската Федерација во неколку наврати има изнесено слични обвинувања.

„Од 2021 година, Пентагон го спроведува проектот „Дијагностика, надзор и превенција на зоонозни болести во вооружените сили на Украина“ со вкупно финансирање од 11,8 милиони американски долари; во 2020-2021 година, германското Министерство за одбрана спроведе студија за патогени на конго-кримската хеморагична болест во Украина. треска, лептоспироза, менингитис, хантавируси како дел од украинско-германската иницијатива за обезбедување биолошка безбедност на надворешните граници на Европската унија. Под изговор за тестирање средства за лекување и спречување на инфекција со коронавирус, неколку илјади примероци серум од пациенти, пред се оние кои припаѓаат на словенската етничка група, беа однесени од Украина во Истражувачкиот институт Волтер Рид на Армијата на САД“, додаде тој.

Руското Министерство за одбрана соопшти дека во Украина наводно била формирана мрежа од околу 30 биолошки лаборатории во кои, според нив, биле извршени активности нарачани од Министерството за одбрана на САД, пренесува ТАС С.

Властите во Украина се уште не ги коментирале овие наводи.

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Гостиварпред 24 минути

Апсење во Гостивар, пронајдени 34 пакувања хероин

Македонијапред 1 час

Армијата одбележува 30 години постоење

Вестипред 2 часа

Портокалово ниво на опасност, денеска и утре тропски температури

Македонијапред 13 часа

Битиќи: Леб ќе има по пристојни цени, можно е активирање на стоковните резерви

Мевмед Џафери, Маврово и Ростуше, ВМРО-ДПМНЕ, mevmed
Локални избори 2022пред 16 часа

Интервју со Мевмед Џафери, кандидат за градоначалник на Маврово и Ростуше од ВМРО ДПМНЕ

Медат Куртовски, Маврово и Ростуше, СДСМ
Локални избори 2022пред 16 часа

Интервју со Медат Куртовски, кандидат за градоначалник на Маврово и Ростуше од СДСМ

Македонијапред 18 часа

Утре и задутре трудниците и постарите да се ослободат од работа

Вестипред 19 часа

КФОР го зголеми присуството и патролирањето на косовско-српската граница

Гостиварпред 20 часа

Црковните старопечатени книги од Лазарополе подарени на Бигорски

Гостиварпред 21 час

Немаат гајле, седнуваат зад волан без возачка – Над 410 казни во Гостивар за седум месеци

Македонијапред 22 часа

Спасовски: Од 1 јануари државјанство во електронска форма и барање за пасош и лична карта по електронски пат

Гостиварпред 23 часа

Нарушен јавен ред и мир ноќеска пред локал во Гостивар

Локални избори 2022пред 23 часа

Интервјуа со кандидатите за градоначалник на Маврово и Ростуше на Gostivarpress.mk

Што, како, каде?!пред 6 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Македонијапред 1 недела

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 1 недела

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Локални избори 2022пред 2 недели

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Вестипред 2 недели

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Гостиварпред 2 недели

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Викенд временска прогноза

Вестипред 1 недела

Загина возач на магистралниот пат Кичево – Гостивар

Вестипред 2 недели

Инфлацијата во Турција достигна речиси 80%

Гостиварпред 2 недели

Приведени тројца гостиварци заради физички напад

Гостиварпред 1 недела

Во Требиште нарушен јавниот ред и мир со физички напад врз две лица

Гостиварпред 3 дена

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 1 месец

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 3 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена