Поврзи се со нас

Занимливости

Роботски вулканизер двапати побрз од човечки раце?

Објавено

на

Американската компанија RoboTire започна со продажба и инсталирање на своите роботски решенија за брзо менување гуми на патничките автомобили, кои ја намалуваат потребата од луѓе и го забрзуваат целиот процес.

Во иднина може да го однесете вашето возило на вулканизер за промена на гумата, а таму би можел да ве послужи робот. Токму таква е визијата на американската компанија RoboTire која разви и почна да инсталира роботски асистенти во работилниците за вулканизација.

Роботските раце на оваа компанија се произведени во САД и користат технологии како што се вештачка интелигенција, компјутерска визија, машинско учење, сопствен софтвер и напредни камери со висока резолуција, сето тоа за да можат брзо и ефикасно да ги демонтираат и монтираат тркалата на автомобилот. За целата операција, со помош на еден техничар, овој робот може да смени четири гуми на патнички автомобил за околу 25 минути. Ова заштедува време, им го олеснува најтешкиот дел од работата на луѓето, а исто така го намалува ризикот од нивни повреди на работа.

Како што можеме да видиме на видеото, роботот е ангажиран во отстранувањето на тркалата од возилото и враќањето назад, со помош на пневматски шрафцигер. Балансирањето, проверката на притисокот, како и менувањето на гумата на бандажот сепак го прави човек, додека роботската рака е задолжена за сите манипулации на тркалото. RoboTire јавно не ја наведува цената на својот роботски асистент на вулканизерите, но вели дека инвестицијата во овој систем може да се исплати за повеќето работилници во рок од една година, како во однос на намалените трошоци за персонал, така и зголемената продуктивност.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 4 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена