Поврзи се со нас

Гостивар

СДСМ Гостивар: Одлуката за намалување на ноемвриските плати во образование е незаконска, бараме поништување

Објавено

на

  Советничката група на СДСМ реагираше на одлука донесена на последната седница на Советот на Општина Гостивар, која се однесува на намалување на ноемвриските плати за вработените во училиштата за 5%.

  „На Седницата на Општина Гостивар одржана на ден 26.11.2021 година, беше донесена одлука со мнозинство гласови од владеачката коалиција во Советот, предводена од ВМРО-ДПМНЕ и Алијанса за Албанците. Таа претходно на дневен ред беше ставена како предлог од координаторот на советничката група на ВМРО-ДПМНЕ. Со одлуката се предвидува да им се намалат платите на вработените во основните и средните училишта на територија на општина Гостивар за 5% за месец ноември. Во образложение од страна на одговорното лице задолжено за фанинансирање и буџет на Општина Гостивар дека тој износ ќе биде надоместен во месец јануари. Меѓу другото, во образложението се наведува дека намалувањето се прави со цел да не доцнат платите во образованието. Таквото образложение нема никаква законска основа и логична оправданост, бидејќи Законот за наставници и стручни соработници јасно предвидува во кои случаи може да дојде до намалување на платата на наставникот. Ниту еден од искажаните аргументи не се поврзани со Одлука која се носи на Седница на Совет на општина.“, рече на денешната прес конференција, Ема Нешковска, советник од редовите на СДСМ.

  Ваквата одлука од партијата и од советничката група ја сметаат за штетна и незаконска и ќе бараат нејзино поништување. „Советот на општината не може на своја волја да носи одлуки со кои се прекршуваат законот и правата на вработените во образованието, посебно во услови кога Владата на РСМ настојува да ги зголеми платите во оваа сфера. Дотолку повеќе што, во член 36 став 1 точка 2 од Законот за локална самоуправа, каде што се уредуваат надлежностите на Советот, се предвидува дека Советот на општината донесува буџет на општината и годишна сметка на општината, во кој треба да се предвидат сите приходи и расходи за тековната година. Ваквата одлука, која е штетна за наставниците треба да биде поништена, поради што советничката група на СДСМ ќе испрати допис со кој ќе се известат надлежните институции за овој случај. Никој во општината, а најмалку оние кои чесно си го одработиле својот дел од работата не заслужува да биде оштетен поради недомаќинското работење и менаџирање со финансиите од страна на општинската власт. Тоа е негрижа за својот народ. Ние, советниците од СДСМ тоа нема да го дозволиме и секогаш ќе ги застапуваме и штитиме правата и интересите на нашите сограѓани.“, истакна Нешковска.

  Сподели ја веста:

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Занимливостипред 1 час

  Некои од најпознатите забранети места на Земјата

  Гостиварпред 3 часа

  Старата џамија во Равен ќе биде целосно обновена до крајот на 2023 година

  Гостиварпред 5 часа

  Гостиварец обвинет за телесна повреда, истепал жена со која бил во љубовна врска

  Гостиварпред 7 часа

  Во Гостивар 4 нови позитивни на корона, активни се 18 случаи

  Гостиварпред 8 часа

  ЈО: Обвинение за злоупотреба на службена положба во општина Маврово Ростуше

  Гостиварпред 8 часа

  Ласерска корекција на диоптрија сега за 400 еур од око

  Гостиварпред 9 часа

  Гостивар домаќин на Балканскиот куп во традиционално турско стрелаштво

  Гостиварпред 11 часа

  Србин и Мароканец приведени од гостиварската полиција

  Вестипред 12 часа

  Цената на струјата во ЕУ урива рекорди

  Македонијапред 13 часа

  Дополнителна субвенција од 5.760 денари за сите земјоделци со еден или повеќе хектари житни култури

  Здравје и убавинапред 14 часа

  Бананата помага за понизок крвен притисок

  Македонијапред 1 ден

  Протест против францускиот предлог пред Влада и Собрание

  Гостиварпред 1 ден

  На три локации во Вруток пронајдени 12 кубика огревно дрво од дива сеча

  Гостиварпред 1 недела

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 2 недели

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Гостиварпред 2 недели

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 1 недела

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Гостиварпред 2 недели

  Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

  Спортпред 2 недели

  ФК Арсими од Чегране оствари историски пласман во 2МФЛ

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Македонијапред 2 недели

  Исплата на јунските пензии од вторник

  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 3 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена