Поврзи се со нас

Македонија

Се доделуваат субвенции за занаетчии

Објавено

на

Министерството за економија согласно Програмата за развој на претприемништвото и конкурентноста на мали и средни претпријатија за 2023 година објави јавен повик за поддршка на занаетчии преку субвенционирање.

Занаетчиите може да добијат сума од 40 % од трошоците за набавка на алатки и машини, но не повеќе од 100 илјади денари.

Предвидено е да се доделат субвенции во вкупна вредност од 5 милиони денари, а пријавувањето трае до 30 јуни 2023 година.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена