fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Се урива поранешна дијализа во Гостивар, тука ќе има модуларен ковид центар

Објавено

на

Управата на општата болница „Д-р Ферид Мурад“ во Гостивар информираше дека денес започна уривањето на објектот на поранешното одделение за дијализа, кој се наоѓа спроти инфективното одделение. На локацијата е предвидено да се постави модуларен ковид центар, еден од 16-те што треба да се монтираат во земјава.

Предвидено е ковид центарот да има 30-тина кревети. Пациентите ќе се распоредуваат во болничките соби, зависно од сериозноста на нивната клиничка слика. Планирана е и една соба за изолација на сомнителни случаи, како и просторија за мали интервенции и рентгенско снимање. Исто така, ќе бидат обезбедени посебни простории и канцеларии за медицинскиот персонал.

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 4 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 3 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 1 недела

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 2 недели

Водата од градскиот водовод во Гостивар забранета за пиење поради заматеност

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!