Поврзи се со нас

Македонија

„Секогаш и секаде први“ – Армиските „Волци“ одбележаа 30 години постоење

Објавено

на

Баталјонот на специјални сили при Армијата чие мото е „Секогаш и секаде први“ денеска во касарната „Илинден“ одбележа 30-години од формирањето. Баталјонот го прославува 1 март, како датум во спомен на денот кога 1994 година е формирана првата специјална единица во Армијата, препознатлива како „Волци“, која воедно е и првата професионална единица.

Првиот командант на Баталјонот, пензионираниот генерал потполковник Мирослав Стојановски, на кого му беше врачена плакета за неговиот придонес во формирањето на Баталјонот, ги повика припадниците на оваа единица да ги чуваат и негуваат армиските вредости – лојалноста, почитта, несебичното служење, честа, интегритетот и храброста.

Стојановски потсети дека идејата за формирање на оваа единица на Армијата потекнува од октомври 1993 година кога на неформална средба на тогашниот воен врв, раководството на воената безбедносна служба првпат сериозно разговарала за претходно подготвен предлог којшто се однесувал на потребата да се формира професионална единица за специјални намени.

Не беше секогаш лесно, без отпори и скептицизам заради поранешни искуства стекнати во службата во поинаков општествено-политички систем во Армија во која покрај многу други карактеристики масовноста во мирновремени услови ја обезбедуваше преку задолжително служење на воениот рок. Немаше многу разбирање за концептот на професионализација. Со почетокот на формирањето на Шестиот одред практично отпочна процесот на професионализација на македонската Армија. Имавме визија и големи очекувања, но во тој момент не знаевме каде ќе биде и каков ќе биде исходот. Тоа беше проект со многу непознаници. После толку години се испостави дека очекувањата биле реални, а резултатот очигледен – Единица која претставува гордост на нашата Армија и држава, рече Стојановски.

Според началникот на Генералштабот на Армијата, генерал потполковник Васко Ѓурчиновски, целите и очекувањата за формирањето на овој Баталјон се целосно реализирани.

Единицата беше формирана во исклучително тежок период, но и комплициран временски период кога во регионот беснееја војни и кога дел од нашите соседи ја оспоруваа нашата самостојност и посебноста на македонскиот народ и јазик. Тука сме и денес, после 30 години, како формација на Армијата и сила на Македонија, симболично 30-та членка на НАТО, рече Ѓурчиновски.

Министерката за одбрана Славјанка Петровска во своето обраќање оцени дека во изминатите 30 години Баталјонот за специјални сили се транформирал и адаптирал на современите предизвици и дека е првата армиска единица, која по членството во НАТО, успешно го има завршено процесот на оценување на борбената готовност и ги исполнила строгите НАТО стандарди.

Секогаш и секаде први е она што најдобро ги опишува припадниците на Баталјонот за специјални цели. Секогаш без да прашате „зошто“, секаде без да опонирате „а зошто таму“. Први, подготвени, обучени, но и решени да ја добиете секоја битка. Но, јас би додала и три децении непоколебливост, посветеност, храброст, одлучност и несебична жртва во одбрана на татковината, рече Петровска

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Вестипред 5 минути

Захарова: Русија ќе нападне британски цели доколку британското оружје го употреби Украина за удар на руска територија

Македонијапред 56 минути

Повеќе можни кандидати за претседател на СДСМ по оставката на Ковачевски

Гостиварпред 2 часа

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 3 часа

Конференција во Гостивар: Треба да се направи се‘ за младите да останат тука

Гостиварпред 5 часа

Болница Гостивар-Пуштено во употреба обновеното невропсихијатриско одделение

Гостиварпред 6 часа

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Спортпред 7 часа

Аталанта го совлада Баер Леверкузен и ја освои Лигата на Европа

Здравје и убавинапред 9 часа

Висок крвен притисок – Тивок, а опасен непријател на здравјето

Парламентарни избори 2024пред 19 часа

„Влен“ објави дека со гласањето во Ларце доби плус еден пратеник

Гостиварпред 4 недели

Физички напади и групна тепачка вчера во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поради дефекти прекин во водоснабдувањето во дел од Гостивар и Бањица

Гостиварпред 2 недели

Вечен помен и слава! Девет години од смртта на хероите Горан и Ненад

Гостиварпред 3 недели

Напад на малолетник во угостителски објект во Гостивар

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Резултати за Врапчиште со обработени 92% од избирачките места

Македонијапред 2 недели

9 мај – Ден на победата над фашизмот

Гостиварпред 4 недели

Фолклорот и традицијата во Гостивар како предвесници на празничната велигденска атмосфера

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Резултати од ДИК за гласањето во Гостивар со обработени 69% од избирачките места

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Првични резултати на ДИК: Гордана Силјановска Давкова 362.682 (40,08%), Стево Пендаровски 180.306 (19,93%)

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена