Поврзи се со нас

Гостивар

Шаховски турнир за средношколци во Гостивар

Објавено

на

Шаховскиот клуб „Гостивар“ со поддршка на Општина Гостивар денес организираше меѓуучилишен шаховски турнир за средношколци од гостиварските училишта. Како што информираа организаторите првото на турнирот место го освои Новица Михајлоски, второто Шпенди Фазлија, додека третото место му припадна на Агим Џафери.

„Шахот е многу важна активност за здрав раст на децата и овие натпревари помагаат и за откривање на нови таленти во овој спорт, со кои утре сите ќе се гордееме со нивните достигнувања.“, наведуваат од локалната самоуправа.

Инаку, Општина Гостивар пред извесно време организираше и обука на наставници врзани со шахот со оглед дека Министерството за образование и наука започна со проект со кој шахот ќе биде внесен како изборен предмет во основните училишта.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Кривични за бесправно градење во Гостивар со фалсификување исправи, перење пари, злоупотреба на должност…

Гостиварпред 4 недели

Втора победа за Јулијана Златаноска на Вешта жена во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Наша цел е поправедно општество и еднаквост, порачаа гимназијалците од Гостивар

Гостиварпред 4 недели

„Вешта жена 2023“ во Гостивар во знакот на љубовта!

Гостиварпред 2 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 3 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 6 дена

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена