fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Шест дами пратенички од ИЕ 6 – од нив три се од Гостивар

Симулацијата на мандати, направена според првичните резултати од Државната изборна комисија, покажува дека во шестата изборна единица ќе има 6 жени пратенички.

Од Демократската унија за интеграција: Арта Билали Зендели и Вјолца Адеми, од Коалицијата Алијанса за Албанците-Алтернатива: Илирие Даути и Артина Ќазими, од Коалицијата „Можеме“ предводена од СДСМ, Фаница Николоска и од  ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, Дафина Стојаноска.

Интересно е што Артина Ќазими, која е од Добридол, воедно ќе биде најмладиот член во новиот собраниски состав.

Три од новите пратенички се од Гостивар: Стојаноска, Адеми и Билали Зендели.

Се разбира промени во пратеничките места се можни по составувањето на Владата, со оглед дека некои од пратениците ќе станат министри.

Законите налагаат, откако ДИК ќе испрати конечен извештај до Собранието со комплетирани податоци, за најмногу 20 дена треба да се закаже конститутивна седница. Потоа, претседателот на државата во рок од 10 дена од конститутивната седница е должен да го определи мандатот за состав на новата Влада.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Кој ќе ја состави новата Влада?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!