Поврзи се со нас

Вести

Шведска го гради првиот електричен пат во светот – возилата ќе се полнат додека возат

Објавено

на

Откако Европската Унија минатиот месец усвои историски закон со кој се бара до 2035 година сите нови продадени автомобили да имаат нулта емисија јаглерод диоксид, европските земји брзаат да ја подготват инфраструктурата за мобилност без фосилни горива.

Шведска ги претвора автопатите во постојан електрифициран пат – прв од ваков вид во светот.

На електричниот пат автомобилите и камионите може да се полнат додека се возат.

Експертите велат дека динамичното полнење им овозможува да поминуваат подолги растојанија со помали батерии и да избегнат чекање на станиците за полнење.

Оваа скандинавска земја прва воведе електрифицирани патишта преку неколку пилот-проекти, вклучувајќи го и првиот привремен електричен пат во светот.

– Сметаме дека решението за електрификација е патот за декарбонизација на транспортниот сектор и работиме на голем број решенија – изјави Јан Петерсон, директор за стратешки развој во „Трафикверкет“.

Избраниот пат, европската маршута Е 20, ги поврзува логистичките центри меѓу Халсберг и Орберо, лоцирани во центарот на трите главни града во земјата, Стокхолм, Гетеборг и Малме.

Изградбата треба да заврши за две години. Начинот на полнење за Е 20 не е наведен, но постојат три типа на полнење: систем на синџир, индуктивен систем и подводен систем.

Во соработка со Е наука

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена