fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Скоро третина од хоспитализираните со ковид во Гостивар се на кислородна поддршка

Објавено

на

На инфективното одделение и во модуларната болница во Гостивар моментално се лекуваат 36 пациенти со ковид, а 13 од нив добиваат кислородна поддршка. Еден пациент кој бил на болничко лекување, утрово починал.

„На инфективното одделение денес имаме 17 пациенти, а во модуларната болница 19, што значи вкупно 36. На кислородна поддршка се 13 пациенти. Во модуларната болница хоспитализираме болни кои имаат полесна клиничка слика и немаат потреба од кислород. Но, доколку состојбата им се влоши, се јави потреба, се префрлаат на инфективно, каде се ставаат на кислородна поддршка. Планираме од утре потешките пациенти кои се на кислород да се префрлуваат на интерното и нервното одделение каде има централен кислороден довод, додека тука се работи на поставување на централниот кислород, со што секако условите ќе бидат подобри. Можам да кажам дека состојбата со коронавирусот е сериозна, има голем број нови болни, се јавува потешка клиничка слика. Меѓу заболените има и многу млади, од 35 до 45 години“, информира Ратко Наумоски, раководител на инфективно одделение во Гостивар.

Од почетокот на пандемијата во гостиварскиот регион до сега со корона се дијагностицирани скоро 4.500 лица. Моменталниот број на активно болни е 453.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!