Поврзи се со нас

Гостивар

Случај Ласкарци: Испрашани вештаци, судењето продолжува на 25 април

Објавено

на

Судењето за случајот „Ласкарци“ продолжува на 25 април откако во Основниот кривичен суд денеска беа испрашувани вештаците кои го изготвија машинското супервештачење за автобуската несреќа кај Ласкарци, во која загинаа 16 лица и околу 30 беа повредени.

На денешното рочиште, бранителот на шестообвинетиот го испрашуваше вештото лице Зекирија Зекири со прашања за системот на еластично потпирање на автобусот, ретардер, како и правичноста на техничките прегледи на автобусот.

На поголемиот дел од прашањата имаше приговори од бранителите на останатите обвинети, а на голем дел, исто така, вештото лице одговори дека веќе е одговорено.

Прашан дали се согласува дека доколку се погледнат фотографиите од местото на незгодата изготвени од МВР и Машинскиот факултет, дека рачката за вклучување на ретардерот е во нулта позиција и истиот не бил активиран, дали тоа можело да се види од фотографиите, тој одговори дека сѐ што сметале дека е важно е наведено во вештачењето.

– Тоа што сметавме дека се важни фотографии и наводи, сите се посочени на страна 60 и 61 од вештачењето, рече тој.

Кон испрашување на вештото лице Зекирија Зекири потоа пристапи и полномошникот на оштетените.

Прашан дали ваков автобус со ваква техничка неисправност може да се пушти во сообраќај на редовна линија Гостивар-Скопје-Гостивар, вештото лице одговори дека не се компетентни да одговорат.

– Ние само дадовме мислење, заклучок дека автобусот бил технички неисправен, но, по однос дали треба или не да се пушти во сообраќај, не сме компетентни да кажеме да или не, рече тој.

Обвинителот, потоа праша дека, со оглед дека заклучиле дека автобусот не би технички исправен,како што рече, „дали во правилникот кој што вие го цитирате е предвидено што понатаму со тој автобус”, вештото лице одговори дека не можат со сигурност да посочат.

– Ние само констатиравме дека техничкиот преглед не е извршен согласно одредбите, но, од доказите не можевме со сигурност да посочиме дека возилото, после тој технички преглед било технички неисправно, одговори вештакот Дамјан Мирчевски.

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Здравје и убавинапред 2 часа

Шест причини зошто пешачењето после вечера е добро

Вестипред 5 часа

Захарова: Русија ќе нападне британски цели доколку британското оружје го употреби Украина за удар на руска територија

Македонијапред 6 часа

Повеќе можни кандидати за претседател на СДСМ по оставката на Ковачевски

Гостиварпред 6 часа

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 8 часа

Конференција во Гостивар: Треба да се направи се‘ за младите да останат тука

Гостиварпред 9 часа

Болница Гостивар-Пуштено во употреба обновеното невропсихијатриско одделение

Гостиварпред 10 часа

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Спортпред 12 часа

Аталанта го совлада Баер Леверкузен и ја освои Лигата на Европа

Здравје и убавинапред 13 часа

Висок крвен притисок – Тивок, а опасен непријател на здравјето

Гостиварпред 4 недели

Физички напади и групна тепачка вчера во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Поради дефекти прекин во водоснабдувањето во дел од Гостивар и Бањица

Гостиварпред 2 недели

Вечен помен и слава! Девет години од смртта на хероите Горан и Ненад

Гостиварпред 3 недели

Напад на малолетник во угостителски објект во Гостивар

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Резултати за Врапчиште со обработени 92% од избирачките места

Македонијапред 2 недели

9 мај – Ден на победата над фашизмот

Гостиварпред 4 недели

Фолклорот и традицијата во Гостивар како предвесници на празничната велигденска атмосфера

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Резултати од ДИК за гласањето во Гостивар со обработени 69% од избирачките места

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Првични резултати на ДИК: Гордана Силјановска Давкова 362.682 (40,08%), Стево Пендаровски 180.306 (19,93%)

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена