Поврзи се со нас

Гостивар

Социјално загрозените и невработените ќе добијат платежна картичка од 9.000 денари

Техничкиот премиер Оливер Спасовски одржа прес конференција на која ги претстави новите економски мерки од третиот сет.

„Како дирекна финансика поддршка на граѓаните со фокус на домашните продизводи воведуваме платежни картички за граѓаните. Околу 100.000 граѓани ќе добијат платежни картички со 9.000 денари за македонски производи и услуги. Тоа е наменето за невработени лица, баратели на работа, кои немаат над 15 илјади денари месечно приход и корисниците на гарантираната минимална помош. Исто така, околу 100.000 ќе добијат ваучер за домашен туризам од 6.000 денари и домашна платежна картичка од 3.000 денари, со тоа ќе го зајакнеме домашниот туризам. Ова е наменето за сите вработени кои примаат нето плата помала од 15.000 денари и немале други приходи.“, информираше Спасовски.

Со третиот сет мерки се воведува и платежна картичка од 3.000 денари и кофинансирање на обуки за ит вештини, како поддршка за младите лица.

„Ако со првите два сета економски мерки го ублажувавме одразот на здравствената криза врз економијата, третиот сет мерки кои денес ги усвои Владата, се однесуваат на ревитализацијата на економијата и стимулирање на потрошувачката. Се однесуваат на дирекна помош од државата и на гаѓаните и стопанството. Се поддржуваат сите категории, социјално ранливите граѓани и бизнисите. Се наградуваат лекарите и медицинскиот персонал на инфективните одделенија. Овие мерки ќе овозможат заживување на македонската економија.“, рече Спасовски.

Вредноста на мерките изнесува 355 милиони евра, ќе бидат опфатени вкупно 730 илјади корисници.

Сподели:
1 Коментар

1 Коментар

  1. Emran

    18/05/2020 во 16:14

    Kako treba da aplicirama posto jas primam socijalna pomos

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА

Дали сте задоволни од понудените мерки на Владата, за справување со економската криза?

Резултати од анкетата

Гостиварпред 16 минути

Прес на СДСМ Гостивар: Може да се организираат 100% сигурни избори за граѓаните и за нивното здравје

Гостиварпред 1 час

Сириски мигрант приведен во Горно Јеловце

Гостиварпред 3 часа

Хронично болните и родителите на мали деца остануваат ослободени, за сите други нема да важат работа од дома и ротации

Здравје и убавинапред 4 часа

Шампионски старт на денот во три варијанти

Македонијапред 18 часа

Одлука на Влада: Нема веќе полициски час, кафеаните се отвораат од четврток

Гостиварпред 18 часа

Дали официјално ќе има прекин на забраната за движење? Од 19 часот (ВО ЖИВО) прес на Техничкиот премиер Оливер Спасовски и Венко Филипче

Гостиварпред 21 час

Во Гостивар распределени над 130 хуманитарни пакети за жртви на насилство, лица без документација и социјалци

Гостиварпред 23 часа

Таравари: За Гостивар се потребни најмалку 1.000 тестови и скрининг на медицинарите

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!